Menu Zamknij

Zrobić dobre pierwsze wrażenie? Masz tylko jedną szansę

pierwsze wrażenie

Nie bez powodu mówi się „jak cię widzą, tak cię piszą”. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie – być odebranym jako osoba kompetentna, a przy tym nie dać się stresowi? W tym artykule zawarłam kilka przydatnych rad, dzięki którym wypadniesz znakomicie na spotkaniu rekrutacyjnym lub biznesowym i zrobisz doskonałe pierwsze wrażenie.

Wygląd to podstawa

Wygląd jest bardzo ważną częścią dobrego pierwszego wrażenia – na początku zawsze będą oceniać nas po „okładce”, dlatego nasz strój musi być adekwatny do sytuacji. Na spotkanie rekrutacyjne, czy też biznesowe, musimy ubrać się schludnie i skromnie. Co najlepiej założyć w takiej sytuacji?

Dla mężczyzn na pewno dobrze sprawdzi się wyprasowana koszula i marynarka wraz z ciemnymi spodniami i butami. Kobiety mają większe pole do popisu – mogą ubrać elegancką sukienkę, spódnicę albo – bardzo teraz modny – damski garnitur. Ważne jest, aby unikać mocnego makijażu, dużych dekoltów, zbyt ekstrawaganckiej biżuterii. Ulubioną mini zostaw raczej na randkę lub spotkanie ze znajomymi. Zbyt wyzywający strój może sprawić, że nie zostaniemy potraktowani poważnie. Skromne uczesanie, a także zadbane paznokcie będą dopełnieniem całości. Ale przede wszystkim musimy czuć się ze sobą komfortowo i pewnie, ponieważ to właśnie pewność siebie to klucz do sukcesu na takich spotkaniach.

Mowa ciała

Niejednokrotnie nasza postawa i zachowanie podczas pierwszej rozmowy będą miały większe znaczenie niż to, o czym mówimy. Dlatego tak ważne są gesty niewerbalne, czyli właśnie mowa ciała. Na co więc zwrócić uwagę?

Witając się – podaj rękę pewnie i stanowczo. Nie ma nic gorszego niż podanie komuś tak zwanego “śledzia”. Obdarz przy okazji osobę, z którą się witasz szczerym, nieprzesadzonym uśmiechem.

Zwróć uwagę na odległość, w jakiej stoisz od swojego rozmówcy – to tzw. strefa komfortu. Pozostawienie dystansu większego niż 1 metr będzie wyglądało nienaturalnie, odległość poniżej pół metra pozostaw raczej dla dobrych znajomych, obca osoba może pomyśleć, że za bardzo próbujesz się spoufalić.

Podczas rozmowy – czy stojąc, czy siedząc – bądź wyprostowany, łopatki ściągnięte, pierś do przodu. To kolejna oznaka tego, że wiesz,, co robisz i jesteś świadom swoich atutów. Garbienie się to oznaka niepewności i zdenerwowania.

Zaplatanie rąk na wysokości piersi to postawa zamknięta – dajemy znać naszemu rozmówcy, że nie jesteśmy zainteresowani tym, o czym mówi lub… czujemy się niepewnie. Podobny efekt daje trzymanie rąk w kieszeniach – ba, jest to wręcz niegrzeczne.

Pochylając się lekko w kierunku rozmówcy, dajesz mu do zrozumienia, że jesteś zainteresowany rozmową. Potakiwanie – ale nie za częste – potwierdzi, że jesteśmy żywo zainteresowani tym, co mówi.

Uwaga na gesty. Pocierając nos lub płatek ucha, zwłaszcza w trakcie własnej wypowiedzi może sugerować, że masz nieszczere zamiary lub kłamiesz. Zasłanianie ust podczas mówienia może dać podobny efekt.

Przygotuj się merytorycznie

O ile to możliwe – jeszcze przed spotkaniem dowiedz się jak najwięcej o swoim rozmówcy. Poszukaj, czym zajmuje się firma, w której chcesz pracować, bądź kim jest Twój potencjalny klient. Im więcej informacji będziesz posiadać, tym lepsze zrobisz wrażenie – kto nie lubi poczucia, że się nim interesują? Twoje przygotowanie świadczy o profesjonalizmie.

Kiedy jesteśmy już gotowi do rozmowy, musimy pamiętać, że podczas niej cały czas jesteśmy obserwowani. Nasz przyszły pracodawca lub klient może zauważyć, że nie zachowujemy się stosownie. Musimy być uprzejmi, ale też nie przesadzać. Musimy znać swoją wartość, ale też nie być aroganccy. Musimy być otwarci i szczerzy, bo kłamstwo ma krótkie nogi. Jeżeli druga osoba zauważy, że rozmawiamy swobodnie, okazujemy się być osobami szczerymi, a więc wiarygodnymi.

Bardzo ważny jest kontakt wzrokowy, dlatego go nie unikaj. Pamiętaj, że możesz wiele odczytać z oczu drugiej osoby. Ten kontakt powinien być ciągły, ale nie nachalny, bo wtedy może to wyglądać agresywnie, a tego nie chcemy, prawda?

Czas to pieniądz

Dla każdego jest on cenny, zwłaszcza dla przedsiębiorcy czy osoby na wyższym stanowisku. Więc bądź punktualny! Najlepiej przyjść kilka minut wcześniej i po prostu zaczekać. Jeśli jednak, z przyczyn od siebie niezależnych, spóźnisz się – zadzwoń i poinformuj o tym fakcie.

Chcesz wizytówkę?

Wydawałoby się, że w dobie internetu wizytówki nie mają już takiego znaczenia. Wszystko możemy wysłać drogą elektroniczną, ale myślenie w ten sposób jest błędem. Wizytówki nadal są ważnym środkiem komunikacji, a na pewno są świetną metodą na pozyskanie nowych kontaktów. Jednak jak zachować się przy ich wręczaniu, a także odbieraniu?

Wizytówki powinniśmy mieć zawsze przy sobie, ponieważ nigdy nie wiemy kiedy nadarzy się okazja, aby się nimi podzielić. Trzymaj je najlepiej w eleganckim wizytowniku, wręczanie wyciągniętych z kieszeni, pogiętych kartoników nie będzie w dobrym guście. Wizytówkę powinniśmy przekazać w taki sposób, aby od razu widać było nasze imię i nazwisko. Nie możemy jej również rzucić jak kart na stół, należy ją wręczyć do rąk rozmówcy. Kiedy? Myślę, że idealny moment wyczujemy sami lub też wyniknie on z rozmowy.

Jeżeli jednak to my jesteśmy obdarowywani wizytówką, to powinniśmy na nią przez chwilę spojrzeć – pomoże nam to utrwalić imię i nazwisko nowo poznanej osoby. Musimy pamiętać, że w obecności jej właściciela niczego na niej nie zapisujemy! Możemy zrobić to po powrocie do domu.

Idąc za myślą Andrzeja Sapkowskiego: “Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie”, pamiętaj – pierś do przodu, uśmiech na twarzy i spokój w głowie. Samych udanych spotkań. Powodzenia!

Follow my blog with Bloglovin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *