Menu Zamknij

Jak skutecznie realizować swoje cele?

realizować cele

Ile rzeczy miałeś zrobić w tym roku, a ile z nich nie zostało zrealizowane? To pytanie warto sobie zadać przed nadchodzącym rokiem, aby nie popełnić tych samych błędów. Inspirując się książką Bartka Popiela pt.: „Liczy się efekt!”, przygotowałam dla Ciebie kilka rad, które pomogą Ci skuteczniej realizować cele, które sobie założyłeś.

„Reset mózgu”

Aby zwiększyć swoją efektywność, na samym początku musisz wypisać wszystko, co siedzi w Twojej głowie. Możesz zacząć od rzeczy dla Ciebie najważniejszych, skończywszy na tych najmniej ważnych. Mogą to być: różne spotkania, tematy do załatwienia, telefony do wykonania, to, co Cię martwi, a także cieszy, o czym myślisz, zasypiając, ważniejsze sprawy krótko i długoterminowe, a także jakie są Twoje relacje z otaczającymi Cię osobami. Wypisanie tych wszystkich rzeczy sprawi, że odciążysz swoje myśli i będziesz w stanie skupić się na najważniejszych kwestiach.

Idąc dalej – powinieneś się zastanowić, na które z tych rzeczy nie masz wpływu – zaznacz je gwiazdką lub krzyżykiem i obiecaj sobie, że już nie będziesz sobie nimi zaprzątać głowy. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na rzeczy, które są naprawdę ważne, i które – Twoim zdaniem – należy zmienić lub udoskonalić.

Następnie poukładaj wszystkie obowiązki od najważniejszych do najmniej ważnych – będziesz wiedzieć, na których zadaniach powinieneś się skupić. Ważna jest również powtarzalność danych czynności – to sprawi, że będziesz coraz lepszy w tym, co robisz.

Rytuał dnia

Mając już wszystkie zadania według kolejności, przejdź do układania swojego planu dnia, bo jak wiemy planowanie, jest koniecznie do realizacji naszych celów – bez tego ani rusz!

Autor książki „Liczy się efekt” wymienia cztery aspekty, który powinny się znaleźć w dobrym planie dnia. Są to:

  • poranna gimnastyka – ruch w ciągu dnia pozwala nam na lepszą koncentrację;
  • śniadanie – jako najważniejszy posiłek dnia musi być bardzo pożywne, doda nam wtedy mnóstwo energii na kolejne godziny;
  • mentalny dopalacz – jeżeli nie masz czasu na przeczytanie wartościowej książki, to wystarczy, że ściągniesz na swój telefon czy odtwarzacz dobrego audiobooka – słuchanie motywujących słów sprawi, że Twój dzień będzie lepszy;
  • praca – musisz wiedzieć, czego oczekują od Ciebie Twoi klienci – zabierz się za to, najlepiej jak potrafisz.

Energia

Bartek Popiel w swojej książce wymienia cztery rodzaje energii: fizycznąmentalnąemocjonalną i duchową. Należy zadbać, aby każda z nich była na odpowiednim poziomie – wtedy Twoja praca będzie bardziej wydajna, a jej jakość znacznie się poprawi.

Ważne jest, aby po dokończeniu zadania do niego nie wracać – to kradnie Twoją energię. Nie pracujesz wtedy na 100%, a przecież o to Ci chodzi, aby osiągać jak najwięcej, prawda?

Grupowanie działań również pozwoli Ci na oszczędzenie energii. Nie sprawdzaj skrzynki e-mailowej kilka razy dziennie – wyznacz na to np. dwa terminy w ciągu dnia. Będzie to znacznie efektywniejsze i zaoszczędzi nasz czas. Stosuj również mądry multitasking – łącz takie zadania, w których jedno z nich jest wykonywane automatycznie, np. podczas biegania posłuchaj audiobooka.

Odpocznij i skoncentruj się

Pomiędzy czynnościami, które wykonujemy, niezwykle ważny jest odpoczynek i czas na tzw. zakłócenia. Autor radzi nam, abyśmy pracowali w systemie:

  • 60 minut pracy – 10 minut odpoczynku
  • 60 minut pracy – 20 minut odpoczynku
  • 60 minut pracy – 30 minut odpoczynku

Pracując w takich blokach, od razu będziesz widzieć jak wiele udało Ci się zrobić w godzinę, a także będziesz kontrolować, ile jeszcze rzeczy musisz zrobić. W międzyczasie rób sobie przerwy, dzięki temu łatwiej skoncentrujesz się na następnym zadaniu.

Musimy dbać o nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, dlatego tak ważne są przerwy w ciągu dnia. Ważne jest również, aby regenerować utraconą energię. Pytanie jak możemy to zrobić?

  • Skończ z jedzeniem fastfoodów i innych niezdrowych rzeczy.
  • Przestań podjadać.
  • Zacznij ćwiczyć.
  • Zaplanuj efektywne przerwy. Wyśpij się! Wybierz się na masaż, na basen lub do kina na komedię.
  • Doświadczaj emocji i pozwól, aby przeminęły.
  • Co 90 dni intensywnej pracy zrób sobie tydzień wolnego (bez e-maili, telefonów i bez myślenia o pracy!).

Nie odwlekaj – zacznij działać!

Dążąc do realizacji swoich celów, nie możesz odwlekać – będziesz coraz bardziej oddalać się od tego, co sobie postanowiłeś. Jeżeli coś robisz, to rób to konsekwentnie, tylko to zapewni Ci sukces. Podczas pracy staraj się odłożyć Facebook’a, Instagram’a, czy Youtube’a.

Konsekwencja nie dotyczy tylko pracy, ale i innych ważnych dla Ciebie rzeczy, Postanowiłeś, że schudniesz? Nic trudnego! Przestań zwlekać z rozpoczęciem ćwiczeń i wprowadź dietę do swojego życia. Na początku realizacji jakiegoś celu na pewno będzie trudno i ciężko się zmobilizować – ale przecież chodzi o to, aby stawiać poprzeczkę coraz wyżej. Jeżeli będziesz konsekwentnie trzymać się swojego planu, osiągniesz to, co zamierzyłeś.

Planowanie

We wcześniejszym artykule „Tych 6 prostych zasad powie Ci jak lepiej zarządzać czasem w swoim biznesie” znajdziesz kilka informacji na ten temat, a teraz podam Ci kilka przydatnych aplikacji i narzędzi, które pozwolą Ci kontrolować Twój plan dnia a tym samym skuteczniej realizować cele. Uważam, że propozycje podane przez Bartka są trafne, ale proponuję te, których sama używam do organizacji swojej pracy. A są to:

  • Trello – dzięki temu narzędziu możemy zaplanować każde działanie – od planu dnia czy miesiąca, po wyjazd na wakacje czy plan posiłków w trakcie diety, już w wersji darmowej znajdziesz wszystko, co jest niezbędne do monitorowania swoich zadań;
  • Google Calendar – całkowicie darmowy kalendarz internetowy, jego hasła reklamowe brzmią: Upraszczaj. Organizuj. (I wyluzuj).
  • Asana – kolejne świetne narzędzie do organizacji pracy, sprawdzi się, zwłaszcza jeśli Twoje zadania wymagają realizacji w ściśle określonych terminach.

Nawyk – ważna rzecz!

Już od początku musisz włożyć dużo wysiłku, aby zbudować swoje nawyki, które zaowocują w przyszłości. Jest to o tyle ważne, że rzeczy, których dotąd nie robiłaś/eś staną się Twoją codziennością. Jeżeli robimy coś po raz pierwszy, odczuwamy dyskomfort, ale już za kolejnym i kolejnym razem będzie Ci dużo łatwiej.

Najlepiej budowanie nawyku rozplanować na 30 dni – jest to dobre z trzech względów:

  1. Jest to wystarczająco długi okres, aby wypracować nawyk, krótszy może niestety nie wystarczyć;
  2. Wyznaczenie dłuższego okresu może wywołać u nas opór;
  3. Najważniejsza rzecz – okres 30 dni z łatwością dopasujesz do swojego kalendarza ?

Na pewno znajdą się rzeczy, które będą przeszkadzać Ci w budowaniu nawyków, ale to nic nie szkodzi – nie przejmuj się i rób swoje. Tylko dzięki temu osiągniesz i zrealizujesz swoje cele noworoczne.

Nagrody i kary

W realizacji Twoich celów na pewno pomoże Ci zobowiązanie wobec kogoś – to zmobilizuje Cię do działania. Jeżeli będziesz coś robić nie tylko dla siebie, Twój sukces okaże się jeszcze większy.

Wyznacz nagrody i kary za wykonanie lub niewykonanie swoich zadań i obowiązków. Musisz się liczyć z konsekwencjami swoich zachowań, dlatego równie ważne jest wybieganie w przyszłość. Zadaj sobie pytanie: „Co chcę robić za 20 lat?, Jak chcę żyć?, Jak chcę się czuć?, Jakie znajomych chcę mieć?” – to naprawdę ułatwi Ci zadanie. Wyobraź sobie swój idealny dzień i dąż do tego, aby każdy kolejny był mu bliski.

Jeżeli obiecasz sobie, że będziesz się trzymał każdej z tej zasad, to cele są w zasięgu Twoich rąk. Musisz jednak pamiętać, że nic nie przychodzi tak łatwo, ale jeżeli poświęcisz na coś wiele uwagi, to gwarantuję Ci ogromne zadowolenie z samego siebie. Powodzenia w przyszłym roku!

Sprawdź też...