Menu Zamknij

Higiena pracy przy komputerze

higiena pracy

Komputer w dzisiejszych czasach jest istotnym elementem życia w społeczeństwie. Urządzenie, które stało się dla nas formą rozrywki, miejscem rozmów, źródłem wiedzy, a także stanowiskiem pracy, może przynieść nam tak samo wiele korzyści jak i strat. Jeżeli jednak będziemy przestrzegać pewnych zasad związanych z higieną pracy przy komputerze, wiele negatywnych skutków możemy uniknąć. Poniżej znajdziesz parę cennych wskazówek, o których zawsze warto pamiętać podczas pracy z komputerem.

W pierwszej kolejności omówię kwestię bezpieczeństwa technicznego. Chciałabym zwrócić uwagę na to, że komputer, a w szczególności laptop, to sprzęt elektroniczny, który dość łatwo można uszkodzić. Niestety często przypominamy sobie o tym dopiero w drodze do serwisu, a przecież chcemy takiej sytuacji uniknąć! Tym bardziej, jeżeli wiąże się to z przerwą w pracy.

Dlatego pamiętajmy o najważniejszych kwestiach, takich jak:

  • Nie stawiamy napojów ani nie spożywamy posiłków przy komputerze. Brzmi znajomo, prawda? Każdy choć raz złamał tę prostą zasadę, a zabrudzenie klawiatury jest tylko jednym z najmniejszych efektów ubocznych. W najgorszym wypadku możemy doprowadzić do całkowitej awarii sprzętu, chociażby w wyniku zalania spójnej struktury laptopa.
  • Kable, pod naszymi biurkami pląta się cała masa kabli, przedłużaczy, zasilaczy lub ładowarek. Jest to nie tylko siedlisko kurzu, którego – swoją drogą – powinniśmy się, chociażby dwa razy w tygodniu pozbyć – w trosce o drogi oddechowe i w celu zapobiegania alergii (ważna informacja, jeśli cierpisz na przewlekły katar!). Ryzyko, że przypadkowo odłączysz urządzenie od zasilania, jest wysokie. Jest to niebezpiecznie dla dysku twardego – szczególnie w laptopie z wyjętą lub uszkodzoną baterią oraz w komputerze stacjonarnym, potrzebującym stałego podłączenia do prądu.
  • Wentylacja. Na co dzień nie zwracamy uwagi na ten mały, ale istotny element urządzenia, jakim jest wentylator. Dzięki niemu nasz laptop może pracować wydajnie i nie przegrzewa się. Mimo tego bardzo powszechnym zjawiskiem jest awaria wentylatora lub jego zanieczyszczenie. Nieodpowiednia higiena tego elementu prowadzi do niespodziewanych restartów i zawieszeń. W przypadku laptopów zdecydowanie odradza się umieszczania sprzętu na kolanach albo na pościeli. Warto również zaopatrzyć się w specjalną podkładkę chłodzącą.

Nie są to jedyne reguły, o których powinniśmy pamiętać podczas pracy z komputerem. Godziny spędzone przed ekranem nierzadko odbijają się na naszym zdrowiu, w postaci bólu pleców, nadgarstków albo przesuszania oczu. Możesz zmniejszyć ryzyko pogłębiania się tych schorzeń, jeśli tylko będziesz stosować się do zasad higieny pracy z komputerem.

Poniżej przedstawiam zalecenia, które zacznij używać od dziś:

  • Bardzo ważna jest odpowiednia odległość pomiędzy brzegiem biurka a klawiaturą. Głównym celem jest zapewnienie oparcia dla rąk i możliwość położenia dłoni na biurku. Zapewnienie sobie takiego komfortu jest korzystne dla naszej poprawnej postawy. Dodatkowym atutem jest posiadanie wygodnego krzesła, dostosowanego do wysokości biurka tak, aby między ramieniem a przedramieniem zachować kąt prosty.
  • Upewnij się, że ekran nie odbija światła i dostosuj jego położenie względem jego źródła – najlepiej aby jedna lampka znajdowała się obok laptopa. Twoje oczy będą Ci wdzięczne za taki komfort.
  • Jeżeli spędzasz czas przy komputerze do późna lub pracujesz nocą, zdecydowanie polecam zainstalowanie programu f.lux, który steruje jasnością i temperaturą wyświetlanych kolorów adekwatnie do pory dnia. Działania takie niwelują problem z zasypianiem po długotrwałym korzystaniu z komputera i ekspozycji na sztuczne światło monitora.
  • Zadbaj o właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Metod jest naprawdę wiele, począwszy od pojemników z wodą zawieszanych na kaloryferze, po różnego rodzaju nawilżacze powietrza. Odpowiednia wilgotność odciąża zmęczone oczy i jest pomocna dla na naszych dróg oddechowych i skóry.
  • I najważniejsze – nie zapominaj o przerwach! Po każdej godzinie pracy odejdź od swojego stanowiska i poruszaj się trochę. Oderwij wzrok od ekranu komputera i rozluźnij się. Otwórz okno, popatrz w dal, poszukaj zieleni – dzięki temu zrelaksujesz oczy i oderwiesz się myślami na chwilę od zgiełku pracy. Po takiej przerwie będziesz bardziej produktywny, więc nie warto na siłę przetrzymywać się przy stanowisku.

Higiena pracy z komputerem jest często bagatelizowana, a nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest przestrzeganie tych podstawowych zasad. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziesz zwracać większą uwagę na to, jak pracować tak, aby sobie nie zaszkodzić. Powodzenia!

Follow my blog with Bloglovin

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *