Menu Zamknij

Jak podtrzymywać motywację?

jak podtrzymać motywację

Jak podtrzymywać motywację? Można by rzec – chcieć to móc! Jednak czasem i to nie wystarcza. Co więc można zrobić, żeby zmotywować się do działania i zabrać do pracy? Poniżej przedstawiam parę cennych wskazówek, które mogą Ci pomóc.

Motywacja przychodzi i odchodzi – jest to bardzo naturalne i zdarza się każdemu z nas. Na pewno znasz takie dni, w których Twoja moc i chęć twórcza spada do minimum, a jedyne co możesz z siebie wykrzesać na ten moment to wybór serialu i herbaty na wieczór. Na szczęście jest to stan przejściowy i z odpowiednim nastawieniem będziesz w stanie przywrócić swoją motywację i ją odpowiednio podtrzymywać. Przygotuj się na porządną dawkę informacji i jeśli  poczujesz, że Twoja chwila właśnie nadeszła – nie czekaj! Działaj!

wykrzyknikSpadki motywacji są dość częste u osób, które pracują zdalnie. Jeśli jesteś właśnie taką osobą, zajrzyj tutaj -> Jak efektywnie pracować zdalnie?

Najtrudniejszy pierwszy krok…

Jak w piosence, tak i w życiu – zawsze to ten pierwszy krok okazuje się być tym najtrudniejszym i prawie niemożliwym. Ale musisz mieć świadomość tego, że trzeba się przełamać, aby iść dalej i osiągnąć cel. Zaplanuj swoje działanie, wyznacz etapy. Jeżeli jest Ci ciężko się do czegoś zebrać, zacznij od tych najprostszych czynności i… właśnie uczyniłeś pierwszy krok! Nie było jednak tak trudno, prawda? 😉

Wyznacz REALNE cele

Podkreślenie tego jest bardzo ważne, gdyż tylko takie cele, które są w zasięgu Twoich predyspozycji, będą dawać Ci satysfakcję i podtrzymywać motywację. Pamiętaj, że motywację nakręcają również te małe sukcesy, a więc stawiaj odpowiednią dla siebie poprzeczkę i przede wszystkim – działaj świadomie.

Kolejną rzeczą jest nawyk

To znaczy, działaj systematycznie i koncentruj się na tym, co robisz. Zobaczysz, że niektóre czynności wykonywane regularnie mogą stać się częścią Twojej codziennej rutyny i przybliżają Cię do ostatecznego celu. A jeżeli o nim mowa….

Wyobraź sobie, jak będziesz się czuć, gdy już osiągniesz ten cel!

Twoja wyobraźnia w tym momencie działa tylko na Twoją korzyść. Poczuj tę satysfakcję i dumę, że udało Ci się dotrwać do końca. Może coś się w Twoim życiu dzięki temu zmieni? Wszystko zależy od Ciebie.

Nagradzaj się za sukcesy, a z porażek wyciągaj wnioski

Bardzo proste, prawda? A mimo to nadal większość z nas ma tendencję do załamywania się nad jedną porażką, mimo wielu sukcesów. Lepiej skup się na tym, co już udało Ci się dokonać, ponieważ obwinianie się nic Ci nie da, poza stratą czasu i humoru. Przeszłości już nie zmienisz, ale nadal masz wpływ na przyszłość!

Deser dopiero po obiedzie!

Czyli najpierw obowiązki, później przyjemności. 🙂 Jest to bardzo prosta i logiczna zasada. Po pierwsze, nikt nie lubi czuć tej presji niedokończonej czynności, która ciągle gdzieś z tyłu głowy przypomina nam o sobie. Ponadto, wyznacz sobie tą przyjemność, na którą zasłużysz po wykonanym zadaniu, a będziesz jeszcze bardziej zmotywowany.

Z drugiej strony nie bądź dla siebie tak wymagający

Jak już było wspomniane, motywacja potrafi niespodziewanie przyjść, ale tak samo szybko odejść. Jeżeli czujesz, że tym razem nie masz siły – odpuść na jakiś czas. Pozwól sobie na chwilę odpoczynku i w odpowiednim momencie wróć na właściwe tory. W międzyczasie może znajdziesz jakieś źródło inspiracji, albo przeczytasz biografię osoby, która stanie się Twoją osobistą motywacją.

Sposobów na to, jak podtrzymywać motywację jest naprawdę wiele, ale pamiętaj, że jest to bardzo indywidualna sprawa. Najlepiej będzie, gdy przekonasz się na sobie, co na Ciebie działa najlepiej, a co nie.  Mam nadzieję, że przedstawione rady będą dla Ciebie pomocne. A może znasz jeszcze jakieś sposoby na podtrzymywanie motywacji, którymi możesz się podzielić?

Follow my blog with Bloglovin

1 Komentarz

  1. Pingback:Jak rozwinąć kreatywność? - Wirtualne Asystentki - VAssistance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *