Menu Zamknij

Czym są nowe media?

nowe media

Termin „nowe media” zdecydowanie nie jest nam obcy. Jako aktywni użytkownicy nowych mediów możemy wiele powiedzieć na ten temat, ale czy wiedzieliście, że tworzone są nowe dziedziny nauki badające to zjawisko? Jeśli nie, to zapraszam do lektury – przyjrzymy się mediom z zupełnie innej strony!

Niniejszy artykuł będzie opierać się na badaniach i rozważaniach jednego z najważniejszych postaci dziedziny medioznawczej, autora książki Język nowych mediów –  Leva Manovicha. Profesor próbuje uzyskać odpowiedź, czym są nowe media i co je wyróżnia od poprzedników, analizuje ich specyficzne cechy i aspekty.

Nowe media to środki komunikacji wykorzystujące nowoczesną technologię – a więc nade wszystko Internet, choć początki epoki wiążą się również z rozwojem komputerów osobistych, telewizji i wideo. Pierwsze rozważania L. Manovicha dotyczą przemiany, jaka zaszła w świecie mediów. Media tradycyjne, zwane też analagowymi,  zostały skonwertowane do postaci cyfrowej, co dało między innymi niesamowite możliwości podczas procesu kopiowania. O wiele łatwiej można edytować treść artykułu w Internecie, niż w tradycyjnej prasie, której droga produkcji jest znacznie dłuższa. Jest to ogromny plus dla nowych mediów, zahaczający niemal o ideę kopii doskonałej. 😉 W swoich rozważaniach L. Manovich wyróżnił 5 decydujących cech nowych mediów – reprezentacja numeryczna, modularność, automatyzacja, wariacyjność oraz transkodowanie… Spokojnie! Na pierwszy rzut oka te pojęcia faktycznie brzmią groźnie, ale zaraz wszystko zostanie wyjaśnione. 🙂

Reprezentacja numeryczna, czyli proces cyfryzacji, w którym media zapisywane są specjalnym kodem matematycznym zrozumiałym dla komputera. To znaczy, że nowe media zawsze będą mediami cyfrowymi – co za tym idzie – istnieje niezliczona możliwość edycji takiego obiektu.

Modularność oznacza to, że nowe media składają się z osobnych, niezależnych elementów (m.in. piksele, znaki tekstowe), co jest tak samo pomocne w procesie edycji.

Automatyzacja, czyli wszystko to, co zrobi za nas „mądry” program graficzny, bądź tekstowy za pomocą jednego przycisku. 😉 Jak już wspomniałam – za tym wszystkim stoi kod matematyczny, który ułatwia nam edycję nowych mediów. Dzięki niemu możemy chociażby ozdobić nasze zdjęcie, albo uzyskać automatyczną pomoc w korekcie tekstu.

Wariacyjność to nic innego jak wiele wersji tego samego obiektu (wyobraź sobie to na przykładzie szablonów, które możesz nałożyć na swojego bloga).

Transkodowanie, o którym było wspomnienie na początku – czyli zamiana mediów analogowych (tradycyjnych) na cyfrowe (dane komputerowe).

Zaskakujące jest to, jak duża wiedza może się kryć za pozornie prostymi i codziennymi rzeczami. Informacje przedstawione powyżej to jedynie namiastka tego, czego jeszcze można na ten temat się dowiedzieć. A może Wy macie jakieś ciekawostki, którymi moglibyście się podzielić? Piszcie w komentarzu! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *