Menu Zamknij

Delegowanie zadań – dlaczego warto to robić?

delegowanie zadań

Delegowanie zadań może wydawać się trudne, zwłaszcza dla osób, które są przekonane, że same wszystko zrobią najlepiej. Wraz z rozwojem firmy nadchodzi jednak taki moment, kiedy nie możemy normalnie funkcjonować przez natłok pracy. Wtedy najlepszym krokiem jest znalezienie osoby, która nas odciąży.

Perfekcjonizm jest dużą przeszkodą w przełamaniu się i zdecydowaniu na przekazanie części obowiązków innej osobie. Jednak należy pamiętać, że delegowanie zadań stanowi podstawę skutecznego zarządzania. Zaczynając swoją działalność, w dużej mierze jesteśmy w stanie poradzić sobie sami – z biegiem czasu zaczynamy potrzebować pomocy. Kimś, kto może nam pomóc, jest freelancer, który wykona powierzone mu zadania bez konieczności zatrudniania go na stałe.

Jak delegować zadania?

Zacznij od zmiany przekonania, że delegowanie części obowiązków umniejsza Twojej samowystarczalności i zdolności do samodzielnego rozwijania biznesu. Nie chodzi o to, by pracować ciężko, ale mądrze. 

Kolejna sprawa to przeanalizowanie obowiązków i zadań, które obecnie wykonujesz. Zastanów się, które:

  • zajmują Ci najwięcej czasu, 
  • są przez Ciebie najmniej lubiane,
  • wymagają od Ciebie nauki nowych umiejętności,
  • należą do tzw. niskiej stawki godzinowej.

Następnie sprawdź, czy te zadania wymagają Twojego osobistego zaangażowania, czy może wykonywać je ktoś inny. 

Dysponując już wiedzą, jakie tematy w Twojej firmie może załatwić ktoś poza Tobą, rozejrzyj się za właściwą osobą. Dobrym sposobem jest zamieszczenie ogłoszenia na grupach dla wirtualnych asystentek. Musisz jednak liczyć się z tym, że otrzymasz wiele ofert współpracy.  Dlatego przygotuj sobie kryteria wyboru swojej idealnej wirtualnej asystentki i według nich selekcjonuj odpowiedzi na Twoje ogłoszenie. 

Wybór odpowiedniej osoby, to jedna kwestia. Druga sprawa to umiejętność delegowania zadań. Wbrew pozorom to nie bułka z masłem. Dobra wiadomość, że można się tego nauczyć, a doświadczona wirtualna asystentka Ci w tym pomoże. 

Co jednak powinieneś wiedzieć o zasadach delegowania zadań? 

Przede wszystkim podstawą poprawnego delegowania jest precyzyjna komunikacja. Zlecając zadanie do wykonania, jasno określ cel i oczekiwany rezultat. Nie pozostawiaj niedomówień i nie oczekuj, że wirtualna asystentka sama domyśli się co i jak ma zrobić. 

Zadbaj również, aby mieć określone procedury realizacji delegowanych zadań. Dzięki nim będziesz potrafił ocenić jakość i postępy pracy Twojej wirtualnej asystentki. Co równie istotne łatwiej będzie Ci wdrożyć ją w obowiązki. 

Ustal na początku współpracy, czy oczekujesz zdawania bieżących raportów z realizacji poszczególnych etapów zadania, czy może chcesz dostać już gotowy rezultat. Jeśli chcesz mieć kontrolę nad postępem prac, weryfikuj na bieżąco sposób realizacji zadania. Z czasem, gdy nabierzesz pewności co do jakości pracy wirtualnej asystentki, będziesz chciał zmniejszyć swoje zaangażowanie w wykonywane przez nią zadania. 

Delegowanie zadań – dlaczego warto?

Na czym polega istota delegowania zadań? Sprowadza się ono do wykorzystania zasobów kogoś innego, aby samemu móc skupić się na rozwoju swojego biznesu. 

W początkowej fazie działalności wszystko robisz sam. Każdy przedsiębiorca przez to przechodzi. Jednak aby móc skalować swój biznes i być jego szefem, a nie pracownikiem, musisz nauczyć się delegować zadania.

Zlecając komuś innemu wykonywanie zadań prostych, powtarzalnych, niewymagających Twojej eksperckiej wiedzy, możesz skoncentrować się na tych tematach, które wpływają na rozwój Twojego biznesu i wzrost przychodów. A przecież właśnie o to chodzi, prawda?

Wielu przedsiębiorców ma problem z delegowaniem często przez ograniczające przekonania lub obawę przed współpracą z osobą, która jest po drugiej stronie internetowego łącza. Na to ostatnie słuszną radą jest dać kredyt zaufania wirtualnej asystentce. Natomiast sposobem na syndrom “Zosi-Samosi” jest przeanalizowanie wykonywanych przez siebie zadań pod kątem ich opłacalności. Najpewniej okaże się, że korzystniej jest niektóre z nich zlecić komuś innemu. 

1 Komentarz

  1. Pingback:Wirtualna asystentka nie tylko dla biznesu? - Wirtualne Asystentki - VAssistance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *