Menu Zamknij

Jak rozwinąć kreatywność?

kreatywność

Kreatywność w pracy jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych cech. Można ją zdefiniować jako myślenie poza schematami, umiejętność wyjścia z czymś nowym, świeże spojrzenie na zadania. Brzmi prosto jednak często wpadnięcie na świetny pomysł, którego szukamy, okazuje się być sporym wyzwaniem. Gdzie leży problem i jak go rozwiązać?

Niektórzy ludzie mają większą łatwość w tworzeniu nowych rozwiązań, jednak badania przeprowadzone przez Georga Landa pokazują, że wszyscy rodzimy się kreatywni w takim samym stopniu, ale tracimy tę cechę podczas dorastania. Dzieci w wieku 5 lat zadają 120 pytań dziennie, w wieku 6 lat 40 pytań, a dorośli w wieku 40 lat tylko 4 pytania dziennie. Dzieci są ciekawe wszystkiego, co nowe, a ciągłe odkrywanie przychodzi im naturalnie. Jednak z wiekiem nasza kreatywność maleje, zamiast ciągle próbować, mózg ma skłonność do umieszczania wszystkiego w obrębie znanych schematów, a my polegamy na doświadczeniu i tym, czego się już wcześniej nauczyliśmy. Jak pobudzić swoją kreatywność?

Notuj nawet najprostsze myśli

Żadna myśl nie jest zbyt błaha, by ją zanotować. Jeśli tylko czujesz, że może ewoluować w jakiś pomysł, notuj nawet te najprostsze. Einstein kiedyś stwierdził, że na genialne pomysły nie wpada codziennie, więc jeśli jakiś pojawi się w jego głowie, to z pewnością go zapamięta. Uwaga Einsteina rzeczywiście wydaje się być trafna, jednak nasz mózg produkuje aż 70 tysięcy myśli dziennie. Przy tak ogromnej ilości bardzo szybko może nam umknąć nawet najlepszy pomysł.

Zacznij regularnie uprawiać sport

Jak udowodniły badania przeprowadzone na Uniwersytecie Middlesex, aktywność fizyczna sprzyja kreatywności. Dwie grupy badanych miały rozwiązać ten sam problem. Pierwsza z nich przed podejściem do zadania wykonała ćwiczenia fizyczne. Druga od dłuższego czasu była w stanie spoczynku. Jak już się pewnie domyślasz, pierwsza grupa poradziła sobie z zadaniem o wiele lepiej. Tak samo ważna jak ćwiczenia jest dieta. Twoje ciało jest odżywione i pełne energii, a Ty zamiast na bólu głowy i zmęczeniu skupisz się na efektywnym szukaniu nowych rozwiązań.

Nakarm umysł i nie przestawaj się uczyć

Nie tylko odżywianie mózgu i ciała jest ważne, ale także to, czym karmimy nasz umysł. Muzyka, książki, kino wpływają na nasz nastój i samopoczucie, a co za tym idzie, pobudzają kreatywność. Nic tak nie inspiruje, jak zdobywanie nowych umiejętności czy wiedzy. Zacznij naukę nowego języka, zapisz się na kurs jogi, podróżuj i poznawaj świat. Spędzając czas ciągle w tym samym miejscu, Twój umysł nie dostaje nowych bodźców. Nawet spotkanie ze starym znajomym może dać Ci sporą dawkę motywacji i inspiracji.

Nikt nie tworzy przełomowych rozwiązań przy pierwszym podejściu, bez poświęcenia masy czasu i prób. Przed stworzeniem swoich arcydzieł, Mozart poświęcił 16 lat na ćwiczenia. Jednak nie tylko artyści muszą myśleć kreatywnie. Wyobraźnia jest też potrzebna w biznesie.

Sprawdź też...