Menu Zamknij

25 pomysłów na pracę zdalną w 2022 roku

praca zdalna

Ostatnie lata przyniosły ogromne nowości w temacie pracy zdalnej. Pandemia Covid-19, która rozpoczęła się wiosną 2020 roku, wymusiła zmiany o niespotykanej dotąd skali. Pracownicy korporacji i biur, administracja publiczna, a nawet nauczyciele dowiedzieli się wtedy z praktyki, czym jest home office – większość z nich po raz pierwszy w życiu. I chociaż obecnie sytuacja jest o wiele bardziej stabilna niż dwa lata temu, na rynku pracy wciąż obserwuje się inne niż dawniej podejście do kwestii pracy z domu.

Wiele osób doceniło możliwość pracowania z domowego zacisza, ominięcia codziennego stania w korkach i wydawania pieniędzy na paliwo, przez co popyt na pracę zdalną znacznie wzrósł. Niektóre zajęcia, do tej pory typowo “offline”, teraz stały się możliwe również na odległość. Powstają również nowe branże, a wiele z nich także daje opcję, jaką jest praca zdalna. Zapraszam do przeczytania mojego zestawienia – można w nim znaleźć zarówno zajęcia “tradycyjnie” zdalne, jak i takie, które przed pandemią na ogół wykonywano w biurach i poprzez bezpośrednie spotkania z ludźmi.

Praca zdalna oparta na rozmowach wideo i przez telefon

praca zdalna

Są osoby, które cenią sobie wygodę pracy z domu, ale jednocześnie uwielbiają kontakt z ludźmi. Dla nich najciekawsze mogą wydać się zajęcia, dzięki którym znaczną część czasu poświęcą na rozmowy wideo lub telefoniczne.

1. Telemarketer

Praca telemarketera polega przede wszystkim na dzwonieniu do dużej liczby klientów każdego dnia i przedstawianiu im oferty produktu lub usługi. Na ogół ważna jest również skuteczność, czyli umiejętność nakłonienia rozmówcy do zakupu. Jeśli czujesz się dobrze w sprzedaży bezpośredniej i lubisz rozmawiać, to może być zajęcie dla Ciebie.

2. Coach

Doradzanie i motywowanie stało się w ostatnich latach popularnym zajęciem. Często nie potrafimy wykorzystać własnych zasobów i pełnego potencjału – właśnie w tym pomaga coach. Chcesz wspierać innych w spełnianiu ich marzeń i osiąganiu celów? Skończ odpowiedni kurs lub studia, następnie wybierz grupę docelową, która jest Ci bliska, np. przedsiębiorcze kobiety, młode matki czy aspirujący pisarze, i pomagaj!

3. Korepetytor

Korepetytorzy w czasach przed pandemią pracowali głównie “offline”, jednak obecnie bardzo się to zmieniło. Kiedy szkoły przeszły na nauczanie zdalne, również udzielanie lekcji prywatnych musiało przyjąć podobną formę. I chociaż obostrzenia nie obowiązują przez cały czas, wielu uczniów i nauczycieli doceniło wygodę zajęć online. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie, która jest nauczana w szkołach, jak matematyka, chemia czy fizyka, albo znasz biegle język obcy, przemyśl opcję nauczania na odległość.

4. Przedstawiciel Multi Level Marketingu

Multi Level Marketing (MLM) – dla niektórych podejrzane zajęcie, a dla innych świetne źródło dochodu pasywnego. Polega ono częściowo na sprzedaży (np. rodzinie czy znajomym poprzez własne profile w social media) produktów partnerów biznesowych i czerpaniu korzyści z prowizji. Jednak istotniejsze jest zbudowanie własnej “sieci”, czyli zespołu, który również będzie sprzedawał, dzięki czemu Twój dochód uzyskiwany z prowizji stanie się znacznie wyższy. Umiesz sprzedawać i przekonywać ludzi, żeby pracowali dla Ciebie? Rozważ pracę w MLM.

Praca zdalna z tekstem

praca z tekstem

Dla osób spostrzegawczych, które dużo czytają, lubią pisać i nieobce im są tajniki ortografii i interpunkcji, interesujące mogą wydać się zajęcia oparte o pracę z tekstem.

5. Tłumacz pisemny

W dzisiejszych czasach mamy dostępne darmowe narzędzia do tłumaczenia tekstów na inne języki, jednak jak dotąd maszyny nie dogoniły w tej dziedzinie ludzkich umysłów. Jeśli znasz biegle przynajmniej jeden język obcy i do tego specjalizujesz się w innej dziedzinie (np. medycyna, ekonomia, prawo itp.), możesz zająć się tłumaczeniami pisemnymi na odległość.

6. Copywriter

Lubisz pisać? Masz tzw. “lekkie pióro”? Do tego wiesz, jak za pomocą tekstu przekonać kogoś do konkretnego działania (np. kupienia produktu czy usługi)? Praca zdalna jako copywriter będzie w sam raz dla Ciebie. Choć żyjemy w dobie obrazków i krótkich form wideo, wciąż istnieje duża grupa ludzi, którzy wolą czytać. Właśnie dlatego zapotrzebowanie na osoby piszące nie maleje – są potrzebne w mniejszym lub większym stopniu niemal każdej marce działającej w internecie.

7. Redaktor, korektor

Jedni piszą, inni poprawiają. Niemal każdy tekst, który ma być opublikowany na papierze lub online, powinien być najpierw zredagowany i poprawiony przez osobę, która się w tym specjalizuje. Jeśli masz oko do literówek, dostrzegasz podwójne spacje i znasz się świetnie na ortografii, interpunkcji i gramatyce, możesz spróbować swoich sił w redakcji lub korekcie tekstu.

8. Transkryptor

Jako że rośnie popularność form audio i wideo, coraz częściej potrzebni są też transkryptorzy, czyli osoby specjalizujące się w spisywaniu nagrań (np. wywiadów, webinarów, podcastów, szkoleń etc.) ze słuchu. Często transkryptorzy wykonują również napisy do filmów na YouTube czy innych platformach wideo. Praca ta wymaga cierpliwości i umiejętności skupienia uwagi, ale dla osób głodnych wiedzy będzie niesłychanie interesująca, bo pozwoli zapoznać się z licznymi materiałami audiowizualnymi.

9. Specjalista pisania CV

Nie jest tajemnicą, że dobrze napisane CV może być przepustką do otrzymania wymarzonej pracy. I chociaż tworzenie curriculum vitae powinno być umiejętnością, którą każdy nabywa jeszcze w szkole, niestety nie zawsze tak się dzieje. Stąd wynika zapotrzebowanie na specjalistów, znających najnowsze trendy w rekrutacji pracowników. Oni podpowiedzą, na co zwracają uwagę rekruterzy. Czy wpisywać do CV datę urodzenia? Jakie zdjęcie tam dodać? A może lepiej w ogóle nie dodawać zdjęcia? Podawać całe doświadczenie zawodowe, czy tylko wybrane stanowiska? I co zrobić, jeśli ktoś szuka pierwszej pracy? Jeśli znasz odpowiedzi na te pytania i do tego masz zmysł graficzny, możesz zająć się tworzeniem CV dla innych osób.

10. Dialogista

Dialogista to osoba, która łączy biegłą znajomość języka obcego (najczęściej angielskiego) z dobrą orientacją w świecie popkultury, a także umiejętnością pisania naturalnie brzmiących dialogów. To wszystko jest potrzebne, żeby stworzyć treść dubbingu lub tekstu czytanego przez lektora w filmie czy serialu. Oprócz tego w przypadku dubbingu trzeba umieć dopasować wypowiadane przez bohaterów słowa do ruchu ust postaci na ekranie (który został dostosowany do innego języka). Wydaje się to być niełatwe, ale bardzo ciekawe zajęcie. Poza tym, kto by nie chciał zobaczyć swojego imienia i nazwiska w napisach końcowych do serialu na Netfliksie?

Prace kreatywne

praca kreatywna

Niektórzy w pełni mogą rozwinąć skrzydła w zajęciach kreatywnych. Nie lubią monotonii i wręcz kipią pomysłami – oni również znajdą dla siebie możliwości pracy zdalnej.

11. Influencer

To stosunkowo nowy zawód, który staje się coraz bardziej popularny. Osoby, które zdobędą sporą liczbę obserwujących na swoich profilach w mediach społecznościowych lub licznych czytelników bloga, mogą rozpocząć płatne współprace z różnymi markami. Na ogół polegają one na przedstawianiu i polecaniu produktów lub usług firm swojej społeczności blogowej czy z Instagrama. Najlepiej jeśli tematyka bloga czy profilu jest powiązana z przedstawianymi produktami. W ten sposób można połączyć pokazywanie swojego stylu życia z zarabianiem online.

12. Grafik

Osoby ze zmysłem plastycznym i odpowiednimi umiejętnościami mogą zająć się pracą grafika. W tej branży istnieją różne specjalizacje – od projektowania log dla firm i marek, poprzez układanie tekstu i ilustracji w książkach dla dzieci, aż po tworzenie skomplikowanych animacji 3D do gier komputerowych. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego warto wybrać coś, co wyda się nam szczególnie interesujące.

13. Twórca filmów wideo

Dawniej dzieci chciały być strażakami czy piosenkarkami, a dzisiaj niejeden maluch marzy o tym, żeby zostać “jutuberem” czy “tiktokerem”. Platformy do publikowania własnych form wideo są dostępne za darmo, a nagrywać da się nawet za pomocą smartfona, dlatego spróbować tego może w zasadzie każdy. Trzeba jednak pamiętać, że stworzenie interesującego materiału wymaga wiele pracy – potrzebny jest pomysł, scenariusz, obycie przed kamerą, umiejętność montażu za pomocą odpowiedniego programu… Zwykle osoby, które odniosły sukces na YouTube i zarabiają na tym pieniądze, musiały pracować miesiące a nawet lata za darmo, żeby zdobyć odpowiednio dużą publikę i możliwość płatnej współpracy z markami (podobnie jak inni influencerzy). Jednak jeśli masz pasję, którą chcesz przedstawić w formie wideo, gra wydaje się być warta świeczki.

14. Social Media Ninja

Social media stały się codziennością niemal wszystkich. Prawie każdy ma profil na przynajmniej jednym medium społecznościowym. Jednak tylko niektórzy znają tajniki Instagrama czy Facebooka, umieją interpretować statystyki, regularnie powiększać społeczność, skutecznie zachęcać ją do kupna produktów i usług, a nawet sprawnie ustawić działanie reklam. Jeśli jesteś jedną z takich osób, a do tego umiesz pisać interesujące treści, robić dobre zdjęcia lub grafiki i masz głowę pełną pomysłów – możesz zacząć na tym zarabiać jako Social Media Ninja.

Prace zdalne wielozadaniowe

wirtualna asystentka

Jeśli lubisz zróżnicowane zajęcia, które wymagają ciągłej nauki i “przeskakiwania” z jednego zadania na inne, wybierz coś z poniższej listy.

15. Wirtualny asystent

Wirtualni asystenci to wsparcie dla biznesu i osób prywatnych. Pomagają się rozwijać, uwalniają czas, umożliwiają większe zarobki. Mogą zajmować się przeróżnymi sprawami: od administracji, obsługi kalendarza i skrzynki mailowej, poprzez planowanie podróży, po pisanie treści, obsługę social media i stron internetowych, a to tylko kilka przykładów (więcej znajdziesz tutaj). Uwaga, to praca zdalna tylko dla “ogarniętych”. 😉

16. Wirtualny Project Manager

Tak jak w przypadku project manager pracującego stacjonarnie, Wirtualny Project Manager zarządza projektami firmy. Planuje etapy realizacji zadania i czuwa nad ich wykonaniem. Nadzoruje i motywuje zespół. Jest to odpowiedzialne zadanie, ale także bardzo interesujące. Możesz spróbować w nim swoich sił, jeśli masz odpowiednie umiejętności miękkie i odporność na stres.

17. UX Researcher

UX, czyli User Experience, to szybko rozwijająca się dziedzina. Dzieli się obecnie na specjalności, a jedną z nich jest właśnie badacz UX (ang. “UX Researcher”). Zajmuje się on badaniem doświadczeń użytkowników różnych platform cyfrowych – programów, aplikacji, stron internetowych itp. Przeprowadza ankiety i obszerne wywiady z osobami korzystającymi z danej platformy, aby dowiedzieć się, co można w niej poprawić. U UX Researchera bardzo ważne są umiejętności prowadzenia grupy, inteligencja emocjonalna i zwracanie uwagi na szczegóły. Może to być ciekawa praca zdalna dla psychologa lub innego humanisty zainteresowanego IT.

18. Właściciel sklepu internetowego

Dzięki rozpowszechnieniu się platform do obsługi sklepów internetowych (np. WooComerce w WordPress, Shoper czy Shoplo), prowadzenie sklepu internetowego stało się łatwiejsze niż dawniej. Mimo tego osoby chcące się tym zająć powinny orientować się w wielu tematach, m. in. uzupełnianiu opisów i zdjęć produktów, obsłudze zamówień, szukaniu i przyciąganiu nowych klientów, etc. Koniecznie muszą znać się na kwestiach prawnych, w tym RODO (albo znaleźć kogoś, kto się dla nich tym zajmie). Jednak w porównaniu do sklepu stacjonarnego, koszty prowadzenia takiego biznesu są niższe, zasięg znacznie większy. No i oczywiście można wykonywać to zajęcie zdalnie.

19. Specjalista SEO

SEO (ang. Search Engine Optimization) to dziś jeden z najskuteczniejszych sposobów na zdobycie klientów w internecie bez konieczności wydawania pieniędzy na reklamy. Praca osoby specjalizującej się w SEO polega na optymalizacji stron internetowych w taki sposób, aby organicznie pojawiały się na jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce (bo mało kto przegląda wyniki z większej liczby stron niż dwie czy trzy). Jeśli znasz się na algorytmach Google, umiesz dobrać słowa kluczowe i bez problemu zapoznajesz się z nowościami na rynku (bo to dynamicznie zmieniająca się branża), to może to być praca zdalna dla Ciebie.

20. Programista

Praca programisty kojarzy się głównie z dwoma kwestiami: wysokimi zarobkami oraz pisaniem skomplikowanych kodów. Owszem, trzeba mieć dużą wiedzę informatyczną oraz konkretne umiejętności i przekłada się to na dobre pieniądze. Jednak niewiele osób wie, że programiści na ogół pracują w zespołach i dużą część dnia pracy spędzają na zebraniach teamu, dlatego ważne są także umiejętności miękkie. Oprócz tego niezbędnym wymogiem jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Jeśli spełniasz te warunki, nie zastanawiaj się – jako programista nie będziesz narzekać na pustki w portfelu na koniec miesiąca.

21. Tester oprogramowania

Dla osób, które nie chcą uczyć się kodowania, ale interesuje je praca w sektorze IT, mogą zainteresować się testowaniem oprogramowania. Do ich zadań będzie należało sprawdzanie działania programów i aplikacji, a następnie raportowanie swoich obserwacji do twórców tych narzędzi. Podobnie jak w przypadku programistów, ważne jest, by posiadały dobre umiejętności komunikacyjne.

22. Dietetyk

Dla osób z wykształceniem dietetycznym również istnieją możliwości jakie daje praca zdalna. Mogą spotykać się z klientami na wideorozmowach, układać i przesyłać im diety pocztą elektroniczną, a nawet tworzyć własne kursy online i sprzedawać je swojej społeczności z mediów społecznościowych. A im więcej klientów, tym większe zarobki.

Nowe możliwości

praca zdalna

Świat się nieustannie zmienia, a wraz z nim rynek pracy. Obecnie mamy możliwości, o których jeszcze nie myśleliśmy kilka lat temu. Przewiduje się, że w kolejnych latach nastąpią kolejne transformacje. Jesteś ciekaw/a, o co chodzi? Czytaj dalej.

23. Pracownik korporacyjny z domu

Większość wymienionych do tej pory przeze mnie zawodów wykonują zwykle freelancerzy. Do 2019 roku umowa o pracę w korporacji wiązała się na ogół z codziennym przebywaniem w biurze przez co najmniej 8 godzin. Pandemia istotnie zmieniła sytuację – coraz częściej można znaleźć ogłoszenia dużych firm, które oferują pracę hybrydową (częściowo w biurze, częściowo w domu) lub całkowicie zdalną. Jest to świetna opcja dla osób, które nie chcą prowadzić działalności gospodarczej, ale lubią pracować z domu.

24. Manager śmierci cyfrowej

Świat online rozwija się tak szybko, że tworzy nowe, interesujące możliwości pracy. Przewiduje się, że już w najbliższych latach pojawi się istotne zapotrzebowanie na menedżerów śmierci cyfrowej. Zastanawiasz się, czym zajmować się będzie osoba ukryta pod tą tajemniczą nazwą? Pokolenie natywnie korzystające z Internetu zaczyna się starzeć. Po śmierci tych osób, oprócz zajęcia się ich przedmiotami, trzeba będzie również zdecydować, co zrobić z ich zasobami cyfrowymi – skrzynkami e-mail, profilami w mediach społecznościowych, stronami www… To będą zadania menedżera śmierci cyfrowej. Oprócz tego będzie mógł pomóc w przypadku hejtu internetowego poprzez usunięcie niepożądanych treści. Brzmi ciekawie? Może warto zastanowić się nad tym zajęciem już teraz i za kilka lat zostać pionierem na polskim rynku pracy?

25. Specjalista do spraw detoksu cyfrowego

Innym zawodem przyszłości ma być specjalista ds detoksu cyfrowego. Z roku na rok coraz bardziej angażujemy się w świat online, uzależniamy się od scrollowania Facebooka czy Instagrama, co pochłania mnóstwo czasu i energii. Trudniej nam oddzielić przebywanie w sieci od rzeczywistości, na czym cierpią nasze relacje z rodziną i przyjaciółmi. Specjalista do spraw detoksu cyfrowego pomoże nam stworzyć przestrzenie wolne od sieci i ustalić harmonogram dnia, w którym znajdą się momenty przeznaczone wyłącznie na bycie “offline” z bliskimi. W razie konieczności, wskaże odpowiedniego lekarza lub psychoterapeutę, który umożliwi nam zerwanie z “cyfrowym nałogiem”. To kolejna praca zdalna dla osób chętnych na zrobienie rewolucji na polskim rynku pracy i zostanie pierwszym ekspertem w tej dziedzinie.

Jak wynika z mojego zestawienia, wybór na rynku pracy zdalnej jest przeogromny i niezwykle różnorodny. Zaryzykuję stwierdzenie, że niemal każdy może znaleźć coś dla siebie – zarówno osoby ze specjalistycznym wykształceniem (np. programiści, tłumacze pisemni czy dietetycy), jak i takie, które po prostu chętnie uczą się nowych rzeczy (i zostają właścicielami sklepów internetowych, influencerami czy zajmują się MLM). Pandemia Covid-19 zmieniła nasze życie pod wieloma względami, głównie negatywnie, jednak uważam, że miała przynajmniej jeden ogromny plus, jakim jest znaczne ułatwienie pracy zdalnej.

Sprawdź też...