Menu Zamknij

Jak efektywnie wykorzystać czas stojąc w korku

W dzisiejszych czasach, gdy styl życia ludzi staje się coraz bardziej intensywny, każda stracona minuta może wprawiać we frustrację. Jak więc wykorzystać czas w korku? Wbrew pozorom wcale nie trzeba traktować czasu spędzonego w aucie jako bezproduktywne czekanie.

Jak wynika z raportu „Korki w 7 największych miastach Polski” przygotowanego przez serwis Targeo.pl i firmę doradczą Deloitte kierowcy spędzają w korkach kilka godzin miesięcznie. Co prawda, nie jesteśmy w stanie realizować złożonych zadań, siedząc za kierownicą, ale te drobne już tak, a czasami są one równie istotne.

Jest sporo czynności, które pozwolą Ci efektywnie wykorzystać czas podczas stania w korku. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, co można w tym czasie robić.

1. Audiobooki i podcasty

Jeśli szukasz rozwiązań, które umożliwią rozwój osobisty oraz poszerzą Twoją wiedzę z zakresu biznesu – wybór jest spory! Jednym z najpopularniejszych sposobów na efektywne spędzenie czasu w korku jest słuchanie audiobooków oraz podcastów. To bardzo przyjemna forma wykorzystania kilku dodatkowych chwil w aucie. 

Nawet jeśli stoisz w korku – musisz zachować nieustanną koncentrację. Bezpieczeństwo w czasie jazdy jest niezwykle ważne. Przeczytanie ciekawej lektury lub gazety nie będzie więc dobrym rozwiązaniem. Zamiast papierowej wersji książki możesz się jednak zdecydować na jej formę audio (audiobook) lub podcast w interesującej Cię tematyce. Przyjemny głos lektora przeczyta Ci treść książki lub przekaże ciekawe informacje z danej dziedziny, a ty będziesz mógł skupić się na obserwowaniu sytuacji na drodze. 

Wiele modeli smartfonów posiada synchronizację z systemem audio w samochodzie. Jesteś w stanie uruchomić interesujący Cię odcinek bezpośrednio w telefonie komórkowym, jak i udostępnić nagranie z poziomu samochodu. Skupisz tym samym swój wzrok na tym, co dzieje się na jezdni, a w tle będzie odtwarzany ciekawy podcast lub audiobook

Jakie są najpopularniejsze platformy oraz aplikacje, które pozwalają nam słuchać audiobooków oraz podcastów? 

Czas w korku

Legimi

To niewątpliwe jedna z najpopularniejszych aplikacji tego typu. 

Serwis posiada bardzo atrakcyjną ofertę. Wykupienie abonamentu na miesiąc kosztuje 44,99 zł – 49,99 zł w zależności czy zdecydujemy się na opłatę miesięczną, czy roczną. Zyskujesz praktycznie nieograniczony dostęp do bazy e-booków oraz audiobooków na 4 urządzeniach. 

Propozycje ciekawych audiobooków na Legimi o tematyce biznesowej 

Spotify

Z aplikacji korzysta obecnie kilka milionów Polaków. Oprócz ogromnej biblioteki utworów muzycznych znajdziemy tam równie szeroką bazę podcastów z wielu różnych dziedzin, chociażby na tematy biznesowe. 

Dostęp do podstawowej wersji aplikacji jest darmowy. Można także zakupić kilka różnych pakietów premium, a najtańsze z nich zaczynają się od kwoty 19,99 zł na miesiąc. Jeśli nigdy jeszcze nie korzystałeś ze Spotify – masz możliwość wypróbowania pakietu premium przez miesiąc za darmo. 

Jakie podcasty biznesowe na Spotify są warte uwagi?

YouTube

To jeden z pierwszych serwisów internetowych oferujących bezpłatny dostęp do bazy teledysków i filmów. Oprócz milionów utworów możesz znaleźć tam wiele nagrań dotyczących tematów biznesowych czy rozwojowych. Oto kilka ciekawych kont, których materiały bez problemu nadają się do słuchania w samochodzie: 

Od 2019 roku prowadzi kanał, na którym przekazuje wiedzę z kilku obszarów, przede wszystkim finansów, inwestycji oraz gospodarki. Uczy jak mądrze zarządzać firmowym budżetem oraz inwestować pieniądze. Porusza także tematy takie jak: kryptowaluty, kruszce, nieruchomości, mindset, zdrowie czy świadomość społeczna.

Jeden z najpopularniejszych przedsiębiorców w Polsce. Stworzył na YouTube serię filmów pod tytułem „Expert w Bentley’u”. Do tej pory przeprowadził setki wywiadów z ludźmi sukcesu, chociażby Rafałem Brzoską (prezes InPost), Lechem Kaniukiem (założyciel Pizzaportal, iTaxi) czy Philem Koniecznym (ekspert od kryptowalut).

Jest założycielem Brand24. To jedno z najbardziej znanych narzędzi z zakresu monitorowania Internetu oraz social mediów. Używają go osoby z ponad 120 krajów. Michał Sadowski na swoim kanale porusza tematy takie jak biznes, sprzedaż czy marketing. Dzieli się własnym doświadczeniem, historiami swojej firmy, która przeszła drogę od startupu do spółki giełdowej.

Inne platformy oferujące audiobooki, także w tematyce biznesowej to chociażby Empik GO, Storytel czy Ebookpoint.

Czas w korku

2. Nauka języków

Obecnie nie potrzebujemy już spędzać czasu przed ekranem komputera, a do efektywnej nauki wystarczy nam chociażby telefon komórkowy! W dzisiejszych czasach na znaczeniu zyskują umiejętności językowe. Są one istotne szczególnie w branżach takich jak IT oraz nowe technologie. Czas, który spędzamy w aucie to idealny moment, aby je poćwiczyć.  

Znajdź osobę do konwersacji językowych

Dobrym pomysłem jest znalezienie osoby (obcokrajowca), z którą można poćwiczyć język obcy w praktyce. Kiedy zdarzy się nam sytuacja, że utkniemy w korku, będziemy mogli do niej zadzwonić i szlifować swoje umiejętności w luźnej rozmowie. Nawet krótkie, jednak systematyczne konwersacje w języku obcym, dają w dłuższej perspektywie obiecujące rezultaty! 

Języki obce – polecane przez nas kanały / kursy do nauki 

Jeśli preferujesz naukę poprzez kursy lub oglądanie filmów (kanałów) tematycznych na YouTube lub podcastów na Spotify – mamy dla Ciebie kilka propozycji dotyczących najpopularniejszych języków obcych.

Coraz większą popularnością cieszą się języki azjatyckie. Jakie kanały na YouTube warto znać?

3. Rozmowa

Swobodna rozmowa w aucie jest jak najbardziej możliwa. W czasie stania w korku to jedna z form miłego i często również produktywnego spędzania czasu. Praktycznie wszystkie typy telefonów posiadają zestawy głośnomówiące. Można także skorzystać ze słuchawek bezprzewodowych, które szybko da się zsynchronizować z naszym smartfonem. 

Rozmowy z przyjaciółmi lub rodziną

Stojąc w korku masz czas, aby z kimś porozmawiać. Mogą to być plotki z przyjaciółką, zaproszenie znajomej na kawę, życzenia urodzinowe dla mieszkających daleko rodziców albo zadzwonienie do żony / męża, aby życzyć im miłego dnia w pracy. Takie chwile pomagają nam zachować dobry nastrój i motywację do innych działań, na przykład zawodowych. Kiedy czeka nas ciężki dzień w pracy – rozmowa z bliską osobą może dodać nam energii i zmotywować nas do działania! 

Czas kiedy stoisz w korku to również moment na przypomnienie dzieciom o odrobieniu lekcji, zabraniu śniadania do szkoły, zajęciach pozalekcyjnych. Z dziećmi także możesz ćwiczyć język obcy. Jeśli bardzo dobrze znasz angielski, hiszpański, chiński – nawet krótka rozmowa z pociechą pomoże jej w nauce nowych słówek lub wyrażeń. Dzieci chłoną wiedzę jak gąbka!

4. Zrobienie planu dnia

Kiedy stoisz w korku warto także przeznaczyć ten czas na zrobienie planu dnia. W takiej sytuacji przydaje się nagrywanie swoich przemyśleń czy pomysłów na telefon przy pomocy Asystenta Google, czy Siri na iPhonach. Nie musisz więc odrywać rąk od kierownicy, a będziesz mieć ustalony harmonogram swoich późniejszych działań prywatnych oraz zawodowych. 

Możesz również skontaktować się z agencją wirtualnych asystentek, chociażby w VAssistance zdarza nam się czasami porozumiewać z naszymi klientami w taki sposób. Pamiętaj jednak, aby nie zaburzać harmonogramu pracy swojej zdalnej asystentki niezapowiedzianymi telefonami. Dobrym pomysłem może być nagranie wiadomości – na przykład na WhatsAppie. Warto także wykorzystać opcję transkrypcji mowy na tekst za pomocą odpowiedniej do tego aplikacji. W późniejszym terminie będziecie mogli wraz z asystentką spotkać się na wideorozmowie i omówić zlecone zadania lub wynikające z tego jakieś niejasności. Włącz dyktafon w telefonie i zarejestruj swoje przemyślenia. Po powrocie do domu odsłuchaj nagranie albo od razu wyślij je do swojej asystentki. Ona się z nim zapozna i będziecie mogli omówić dane kwestie na spotkaniu online.

5. Chwila odpoczynku

Czas dla siebie może przybierać różne formy. Stojąc w korku można wykonać wiele czynności dla siebie lub po prostu chwilę odpocząć. Jak ja się relaksuję? Osobiście lubię sobie posłuchać muzyki relaksacyjnej lub starego, dobrego rocka.

Jakie są inne sposoby na chwilę odpoczynku w czasie stania w korku?

  • Słuchanie muzyki – to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu w aucie. Możesz nawet wcześniej stworzyć specjalną listę na tę okazję. Wybierz ulubione piosenki, utwory, które zawsze poprawiają Ci nastrój. Wtedy minuty będą mijać zdecydowanie szybciej, a Twoje samopoczucie będzie lepsze!

Możesz również wybrać playlistę z piosenkami śpiewanymi w języku obcym, którego obecnie się uczysz. Dzięki utworom lecącym w tle – w łatwy sposób osłuchujesz się z gramatyką i wymową – włoskiego, duńskiego, francuskiego oraz dziesiątek innych języków! 

  • Słuchanie radia – wybierz ulubioną stację i delektuj się muzyką – rockiem, jazzem, popem…
  • Delektuj się kawą lub herbatą – czas w korku pozwoli Ci nieśpiesznie wypić ulubiony napój, bez względu czy jest to sojowa latte, podwójne espresso, woda z cytryną, czy czerwona herbata. Zadbaj o codzienną chwilę relaksu! 

6. Szybka „prasówka”

Lubisz przeglądać Internet w poszukiwaniu codziennych newsów? Najwięksi telewizyjni nadawcy często posiadają podcasty na Spotify. Popularne są chociażby te w języku angielskim: „Global News Podcast” oraz niemieckim – „Die Nachrichten – Deutschlandfunk”. To przedstawione w kilku minutach najważniejsze wydarzenia z danego kraju oraz świata. W Polsce ciekawe kanały informacyjne to na przykład: „Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka” i „Dział Zagraniczny”

Aplikacje, które przeczytają za Ciebie gazetę!

Lubisz być na bieżąco z trendami w Internecie czy nowinkami technologicznymi? Nawet gazety posiadają swoje internetowe wydania. Aplikacja w telefonie, chociażby Voice Aloud Reader może przeczytać na głos interesujący nas fragment tekstu, a nawet cały artykuł. Jest łatwa, bardzo intuicyjna w obsłudze i nie wymaga dużej uwagi. To pozwoli nam w pełni skupić się na tym, co dzieje się na drodze, a przy okazji dowiedzieć się najbardziej kluczowych informacji, które wydarzyły się w ciągu 24 godzin lub określonego czasu. 

Jeśli chcemy sami wyszukać jakiejś informacji na dany temat, przydatne okażą się Asystent Google, czy Siri na iPhonach.

7. Zamawianie jedzenia na wynos

Utknąłeś w korku, a zaczyna burczeć Ci w brzuchu? A może nie zdążysz wrócić na czas i przygotować obiadu dla dzieci, które lada moment wrócą ze szkoły? Aplikacje do zamawiania na wynos okazują się bardzo pomocne w tym temacie! 

Wiele z nich jest obecnie dostępnych zarówno w największych aglomeracjach, jak i średniej wielkości miastach. I są proste w obsłudze. Aby jeszcze przyspieszyć cały proces, warto mieć przygotowaną szybką listę lokali i dań, które chcielibyśmy zjeść. Wtedy też w zaledwie kilku prostych krokach będziemy w stanie zamówić jedzenie. Dzięki wybraniu godziny dostawy można dojechać do domu w odpowiednim momencie i odebrać posiłek. 

Najpopularniejsze aplikacje tego typu:

  • Pyszne.pl 
  • Uber Eats
  • Wolt
  • Glovo 
  • Bolt Food 

Wiemy, że ostatnie badania dowiodły, że multitasking nie istnieje. Jesteśmy jednak przekonane, że pewne zajęcia można jednak wykonywać równocześnie. Prowadzenie samochodu to jedno, ale „w tle” zawsze można coś jeszcze dodać i pozbyć się uczucia straconego czasu podczas korków, które w dużych miastach są nieuniknione. Spróbuj więc wykorzystać je w pozytywny sposób, a przestaną być niechcianym gościem w Twoim codziennym życiu.

Sprawdź też...