Menu Zamknij

Podcasty biznesowe warte słuchania

podcasty biznesowe

W jednym z naszych najnowszych artykułów pisaliśmy o tym, jak efektywnie wykorzystać czas stojąc w korku. Dzisiaj rozwijamy ten wątek. Podcasty posiadają wiele zalet – m.in. doskonale sprawdzają się podczas wykonywania innych czynności. Możesz w tym czasie ćwiczyć, gotować, leżeć, siedzieć przed komputerem, iść na spacer z psem, prowadzić auto – możliwości jest mnóstwo! Poniżej przedstawiamy listę, którą poleca zespół VAssistance. Są to podcasty biznesowe cenionych w branży autorów, których audycje to must have dla osób prowadzących własny biznes. 

Dochodowa firma

Podcasty biznesowe autorstwa Basi Piasek, która posiada ponad 20-letnie doświadczenie w biznesie, w takich obszarach jak inwestycje, sprzedaż produktów masowych B2C, handel nieruchomościami, oprogramowanie, usługi. Przez ponad 10 lat pracowała w centralach korporacji takich jak BMW Polska, Orange, Procter & Gamble czy Empik. Następnie zajęła się rozwojem własnych projektów, które osiągnęły globalne sukcesy. Są to m.in. 

  • Evenea – platforma dla organizatorów wydarzeń, ponad 1 mln klientów
  • See Bloggers – cykliczne wydarzenie organizowane dla znanych twórców online, bloggerów ponad 100 mln organicznego zasięgu online
  • Wolves Summit – cykliczne wydarzenia networkingowe mające połączyć start’upy i większych inwestorów; bardzo znane wydarzenie w branży IT, obecność na 67 rynkach

O czym jest podcast Dochodowa firma?

W ponad 150 kilkunastominutowych odcinkach autorka porusza wiele kwestii dotyczących zarówno biznesu, jak i rozwoju osobistego, których jako przedsiębiorca doświadczasz codziennie. 

Przykładowe tematy:

Basia Piasek dzieli się swoim modelem działania, który oparty jest na dwóch głównych filarach –  odpowiednim mindsecie i właściwej strategii biznesowej. Opowiada o sprawdzonych strategiach biznesowych i sprzedażowych, które pozwolą zwiększyć dochody, a także o trendach oraz dostępnych na rynku narzędziach pomocnych w rozwoju firmy, budowaniu zespołu czy pozyskiwaniu klientów.

Mała Wielka Firma

Podcast autorstwa Marka Jankowskiego, autora książek (Mała wielka firma i Pułapki small biznesu), twórcy bloga biznesowego MalaWielkaFirma.pl, który od 2004 roku prowadzi z powodzeniem własną firmę. 

O czym jest podcast Mała Wielka Firma

Poruszane w podcaście tematy dotyczą przedsiębiorców: prowadzenia własnej firmy, kreowania marki osobistej, content marketingu, pozyskiwania klientów, pomysłów na biznes. Każdy odcinek porusza inne zagadnienia, które są związane rozwijaniem działalności i skalowaniem biznesu, zarówno stacjonarnie, jak i online. Autor często zaprasza do nagrań ekspertów z różnych dziedzin związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. marketingu, ekonomii, IT). Do tej pory byli to chociażby Marcin Iwuć, Bartek Popiel, Arlena Witt, Michał Sadowski, Artur Jabłoński, Joanna Ceplin, Maciej Wieczorek, Ola Budzyńska.

Marek Jankowski nagrywa swój podcast od 2009 roku. Początkowo współtworzył go z Pawłem Tkaczykiem – znanym ekspertem od marketingu i budowania marki. 

Przykładowe tematy:

Do tej pory pojawiło się ponad 427 odcinków. Podcast przechodził różne fazy i początkowo były to nieregularne, niezapowiedziane publikacje. Obecnie pojawiają się one dwa razy w miesiącu – w co drugi poniedziałek. Każdy odcinek trwa średnio 40-45 minut. Można znaleźć je zarówno na Spotify, Apple Podcasts, jak i Google Podcasts, a także na blogu oraz kanale Mała Wielka Firma na Youtube. 

W najbliższym czasie autor planuje zmianę formuły podcastu. Jak ogłosił w niedawnym filmie na YouTubie – ma zamiar ograniczyć publikacje w bieżącej formie. 

Biznes w IT

Podcasty biznesowe autorstwa Piotra Buckiego, który od ponad dekady z sukcesami zarządza firmą z branży IT, której jest współtwórcą i pomysłodawcą. J-LABS zapewnia zespoły developerskie lub pojedynczych inżynierów w projektach. Zatrudnia obecnie kilkaset osób i osiąga ponad 160 mln PLN przychodu. Z wykształcenia jest programistą, który ma na swoim koncie ponad milion linii kodu w Javie.

O czym jest podcast Biznes w IT?

Główne tematy poruszane w działającym od 2018 roku podcaście to tworzenie, rozwijanie oraz prowadzenie biznesów działających w branży nowych technologii, które przynoszą wielomilionowe przychody. Gościnnie wystąpiło w nim sporo osób związanych ze światem IT oraz ludzi sukcesu z różnych branż, na przykład: Anna Dolot, Marcin Iwuć, Konrad Weiske, Anna Sarnacka-Smith czy Marcin Tchórzewski.

Przykładowe tematy odcinków:

Do tej pory powstało 66 odcinków, których długość waha się od około 30 minut do nawet półtorej godziny. Można znaleźć je na Spotify, Apple Podcasts, Spreaker czy koncie Biznes w IT na YouTube. 

Zarabiam w biznesie

Podcast autorstwa Adama Grzesika, właściciela trzech dobrze prosperujących firm oraz autora książek branżowych. Posiada bogate portfolio zawodowe. Zarządzał największą firmą dystrybucji spożywczej w Polsce. Zajmował stanowiska takie jak dyrektor sprzedaży, operacyjny i generalny. W swojej ofercie posiada prywatne konsultacje oraz autorskie kursy dla właścicieli firm. Do tej pory przeszkolił ponad 25 000 osób.

O czym jest podcast Zarabiam w biznesie?

Podcast przeznaczony jest zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób, które myślą o otworzeniu dobrze prosperującego biznesu. Porusza tematy takie jak metody pozyskiwania klientów, wskazówki na łączenie modelu biznesowego z cyfrowym, pomysły na stworzenie i rozwój dochodowego biznesu, efektywną rekrutację pracowników czy wykorzystanie drzemiącego w nas potencjału. 

Przykładowe tematy:

Do tej pory pojawiło się ponad 51 odcinków, które są wciąż publikowane (z reguły 1-2 w miesiącu). Są różnej długości – od kilkunastu minut do nawet godziny. Można znaleźć je zarówno na Spotify, Apple Podcasts, jak i Spreaker. 

podcasty biznesowe

Przygody Przedsiębiorców

Podcasty biznesowe autorstwa Adriana Gorzyckiego oraz Bartosza Kolanka. Jednak w skład ekipy tworzącej Przygody Przedsiębiorców wchodzi więcej osób: Tomasz Hoppe, Julia Laszczyńska, Aleksandra Gornowicz, Magdalena Wójcik, Iweta Skierska, Tomasz Wawrzyński, Judyta Kubik i Agnieszka Nawrocka.

Od 2017 roku tworzą popularny kanał na Youtube o tej samej nazwie. Zgromadził on już ponad 260 tys. subskrybentów, a publikacje odtworzono już 60 mln razy. 

Od kilku lat organizują konferencję o ogólnopolskim zasięgu pod tytułem Święto Kapitalizmu, która gromadzi największych specjalistów z dziedzin takich jak marketing, biznes, czy ekonomia. Inne popularne kanały duetu Adrian Gorzycki i Bartosz Kolanek to bardziej lifestylowa odsłona Przygód Przedsiębiorców pod tytułem Gorzycki&Kolancjusz. 

O czym jest podcast Przygody Przedsiębiorców?

Podcast pomaga przedsiębiorcom w zwiększeniu wiarygodności ich firm oraz przyspieszeniu realizacji celów biznesowych. Pojawiają się w nim goście z różnych branż. Ostatnimi czasy byli to na przykład dziennikarz sportowy Krzysztof Stanowski, adwokat Kamil Migacz czy aktor Krzysztof Czeczot. 

Przykładowe tematy:

Do tej pory opublikowali blisko 500 odcinków. Z reguły trwają 30-60 minut, w zależności do poruszanej w nich tematyki. Podcasty można znaleźć zarówno na Spotify, Apple Podcasts, a także na blogu oraz na kanale Przygody Przedsiębiorców na Youtube. 

Książki Które Uczą 

Podcast autorstwa Kamila Dudzińskiego. Zawodowo zajmuje się on montażem wideo różnych form audiowizualnych, od podcastów, aż po animacje i filmy wizerunkowe. Ma na swoim koncie wiele ciekawych współprac dla tak znanych marek i specjalistów w swoich branżach jak Kamila Rowińska czy Dominik Juszczyk. Jedną z pasji Kamila Dudzińskiego jest czytanie książek, co skłoniło go do stworzenia podcastu o tej tematyce. Prowadzi także bloga o tej samej nazwie. 

O czym jest podcast Książki Które Uczą? 

Kamil Dudziński w swoim podcaście omawia najważniejsze lekcje wyciągnięte z przeczytanych książek. Rozkłada na czynniki pierwsze fabuły wartościowych pozycji czytelniczych. Porusza najciekawsze wątki, dzieli się refleksjami, spostrzeżeniami, poglądami na poruszane przez autorów tematy. 

Przykładowe książki, które zostały omówione:

Od 2017 roku powstały 53 odcinki, których długość waha się od kilku minut do nawet godziny. Nie są publikowane regularnie. Ostatni z nich pochodzi z marca 2023 roku. Można znaleźć je na wielu różnych platformach, na przykład na Spotify, Apple Podcasts czy Spreaker. 

Obecnie podcasty biznesowe przeżywają prawdziwy „boom”. To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Możemy ich słuchać w czasie wykonywania wielu czynności, jest to więc przyjemna forma nauki. W VAssistance też mamy swoich ulubieńców i staramy się codziennie włączyć którąś z przedstawionych przez nas propozycji, dzięki temu czas mija nam szybko i efektywnie. 

Sprawdź też...