Zawód wirtualnego asystenta, choć wciąż uważany jest w Polsce za nowy, zyskuje coraz większą popularność. Firmy i osoby prywatne chętnie decydują się na delegowanie codziennych zadań, uwalniając tym samym swój czas na szeroko pojęty rozwój. Na tym etapie pojawia się nowy dylemat – czy skorzystać z pomocy samodzielnego wirtualnego asystenta, czy zdecydować się na współpracę z agencją wirtualnych asystentów?
Mam nadzieję, że uda mi się rozwiać wątpliwości, która z tych opcji jest dla Ciebie. Jeśli pierwszy raz spotykasz się z tematem wirtualnej asysty, zapraszam również do lektury moich innych artykułów: 24 zadania, które zrobi za Ciebie wirtualna asystent oraz Zadania, w których pomogli asystenci VAssistance.
Samodzielny asystent – korzyści
Kiedy pierwszy raz planujemy oddelegować zadania, często na myśl przychodzi nam współpraca z samodzielnym asystentem. Ten wybór ma swoje korzyści.
Możliwość współpracy na wyłączność
Jeśli potrzebujesz kogoś na 30-40 godzin w tygodniu, kto przez jakiś czas nie będzie miał innych klientów poza Tobą, samodzielny asystent może świetnie się sprawdzić w takiej roli. Ma to zastosowanie szczególnie w przypadkach, kiedy delegujesz niezbyt zróżnicowane zadania.
Niższa cena
Możliwe, że dopiero od niedawna zajmujesz się biznesem, albo właśnie tworzysz nową markę i potrzebujesz zlecić zadania, ale masz niski budżet. Wówczas jest większa szansa, że znajdziesz samodzielnego asystenta, który będzie w stanie pracować dla Ciebie za nieco niższą cenę niż agencja (choć zdarza się i na odwrót).
Agencja wirtualnych asystentów – jak działa?
Agencja wirtualnych asystentów zajmuje się dokładnie tym samym, co samodzielny asystent, przy czym zadania wykonuje zespół, składający się zazwyczaj z kilku osób. Postaram się w kilku zdaniach wyjaśnić, na czym polega praca takiej agencji.
Doświadczenie
Zazwyczaj agencję wirtualnych asystentów zakłada osoba, która sama ma kilka lat doświadczenia jako samodzielny asystent. Zna potrzeby rynku, potrafi rozpoznać dobrą jakość usług. Dzięki tym umiejętnościom trafnie dobiera swój zespół. Oprócz tego, dzieli się z nim swoim doświadczeniem, co pomaga asystentom w szybszym osiągnięciu wysokiego poziomu wykonywania zadań. Poza tym zatrudnia specjalistów z różnych dziedzin, takich jak marketing, prowadzenie social mediów, copywriting, czy zadania administracyjne.
Koordynacja
Można by pomyśleć, że “gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”, jednak nic bardziej mylnego. Dobra agencja wirtualnych asystentów korzysta z “centrum dowodzenia”, czyli programu do zarządzania zadaniami (np. Asana czy Trello). Dzięki temu wszystkie informacje dotyczące danego zadania są zgromadzone w jednym miejscu, a członkowie zespołu mogą sprawnie i szybko komunikować się między sobą.
Synergia
Pojęcie to, znane w dużych korporacjach, ma również zastosowanie w przypadku agencji wirtualnych asystentów. Poszczególne osoby z zespołu współpracują, pomagają sobie nawzajem i wspierają. Dzięki temu ich praca przynosi więcej wartości, niż gdyby każda z nich pracowała samodzielnie.
Co da Ci agencja wirtualnych asystentów, a samodzielny asystent nie będzie w stanie?
Z jednej strony samodzielni wirtualni asystenci oferują takie same usługi, co agencje wirtualnych asystentów. Jednak nie da się ukryć, że są pewne korzyści, które może przynieść tylko zespół.
Większa dostępność godzinowa
Wirtualni asystenci to niezależni przedsiębiorcy, którzy sami ustalają swoje godziny pracy. Niektórzy z nich pracują w “godzinach biznesowych”, inni popołudniami czy wieczorami. Dzięki temu cały zespół jest dostępny przez wiele godzin każdego dnia. Klient agencji wirtualnych asystentów ma więc większe szanse, że uda mu się skontaktować z kimś z zespołu w przypadku pilnej sytuacji, niż gdyby współpracował tylko z jedną osobą.
Mniej nieprzewidzianych sytuacji
Jeśli zdecydujesz się na współpracę z agencją wirtualnych asystentów zamiast z samodzielną osobą, możesz czuć się bezpiecznie – nieprzewidziane sytuacje zdarzają się rzadko. Jeśli asystent zajmująca się Twoimi zadaniami zachoruje, natychmiast zastąpi go inny, nie musisz szukać nikogo samodzielnie. Urlop Twojej prawej ręki również nie musi spędzać Ci snu z powiek – inna osoba z zespołu przejmie Twoje zadania. W przypadku współpracy z samodzielnym asystentem, takie sytuacje mogą okazać się sporym utrudnieniem.
Szerszy zakres specjalizacji
Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, czy pracujesz na etacie (wtedy też możesz skorzystać z pomocy wirtualnego asystenta – przeczytasz o tym tutaj), możesz chcieć oddelegować bardzo zróżnicowane zadania. Jak wiadomo, nie da się być świetnym we wszystkim. Agencja wirtualnych asystentów składa się z kilku osób, z których każda może mieć inny zakres specjalizacji. Kiedy decydujesz się na współpracę z agencją, nie musisz szukać osobnych specjalistów do każdego z Twoich zadań. Zespół da sobie radę.
Choć na początku decyzja, czy podjąć współpracę z agencją wirtualnych asystentów, czy z samodzielnym asystentem, może wydawać się trudna, myślę, że po przeczytaniu tego artykułu będzie Ci łatwiej wybrać optymalne dla Ciebie rozwiązanie.
Tworzysz nową, niewielką markę? Masz niski budżet i niewiele zadań do oddelegowania? Albo wręcz przeciwnie – masz dużo zadań tego samego typu i potrzebujesz wsparcia od osoby, która nie będzie miała innych klientów poza Tobą? Prawdopodobnie zdecydujesz się na samodzielnego asystenta.
A może zarządzasz sporą firmą? Potrzebujesz wsparcia przy licznych i zróżnicowanych zadaniach? Nie chcesz ryzykować przerwania ciągłości współpracy przez chorobę czy urlop asystenta? Wolisz mieć większą szansę na pomoc w nietypowych godzinach? Jeśli tak, skontaktuj się z nami, ponieważ idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie współpraca z VAssistance Zdalne Usługi Asystenckie. Możesz nam zaufać – przeczytaj opinie zadowolonych klientów.