Menu Zamknij

Agencja wirtualnych asystentek czy samodzielna asystentka?

agencja wirtualnych asystentek

Zawód wirtualnej asystentki, choć wciąż uważany jest w Polsce za nowy, zyskuje coraz większą popularność. Firmy i osoby prywatne chętnie decydują się na delegowanie codziennych zadań, uwalniając tym samym swój czas na szeroko pojęty rozwój. Na tym etapie pojawia się nowy dylemat – czy skorzystać z pomocy samodzielnej wirtualnej asystentki, czy zdecydować się na współpracę z agencją wirtualnych asystentek?

Mam nadzieję, że uda mi się rozwiać wątpliwości, która z tych opcji jest dla Ciebie. Jeśli pierwszy raz spotykasz się z tematem wirtualnej asysty, zapraszam również do lektury moich innych artykułów: 24 zadania, które zrobi za Ciebie wirtualna asystentka oraz Zadania, w których pomogły asystentki VAssistance. 

Samodzielna asystentka – korzyści

agencja wirtualnych asystentek

Kiedy pierwszy raz planujemy oddelegować zadania, często na myśl przychodzi nam współpraca z samodzielną asystentką. Ten wybór ma swoje korzyści.

Możliwość współpracy na wyłączność

Jeśli potrzebujesz kogoś na 30-40 godzin w tygodniu, kto przez jakiś czas nie będzie miał innych klientów poza Tobą, samodzielna asystentka może świetnie się sprawdzić w takiej roli. Ma to zastosowanie szczególnie w przypadkach, kiedy delegujesz niezbyt zróżnicowane zadania.

Niższa cena

Możliwe, że dopiero od niedawna zajmujesz się biznesem, albo właśnie tworzysz nową markę i potrzebujesz zlecić zadania, ale masz niski budżet. Wówczas jest większa szansa, że znajdziesz samodzielną asystentkę, która będzie w stanie pracować dla Ciebie za nieco niższą cenę niż agencja (choć zdarza się i na odwrót).

agencja wirtualnych asystentek

Agencja wirtualnych asystentek – jak działa?

Agencja wirtualnych asystentek zajmuje się dokładnie tym samym co samodzielna asystentka, przy czym zadania wykonuje zespół, składający się zazwyczaj z kilku osób. Postaram się w kilku zdaniach wyjaśnić, na czym polega praca takiej agencji.

Doświadczenie

Zazwyczaj agencję wirtualnych asystentek zakłada osoba, która sama ma kilka lat doświadczenia jako samodzielna asystentka. Zna potrzeby rynku, potrafi rozpoznać dobrą jakość usług. Dzięki tym umiejętnościom trafnie dobiera swój zespół. Oprócz tego, dzieli się z nim swoim doświadczeniem, co pomaga asystentkom w szybszym osiągnięciu wysokiego poziomu wykonywania zadań. Poza tym zatrudnia specjalistki z różnych dziedzin, takich jak marketing, prowadzenie social mediów, copywriting, czy zadania administracyjne.

Koordynacja

Można by pomyśleć, że “gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”, jednak nic bardziej mylnego. Dobra agencja wirtualnych asystentek korzysta z “centrum dowodzenia”, czyli programu do zarządzania zadaniami (np. Asana czy Trello). Dzięki temu wszystkie informacje dotyczące danego zadania są zgromadzone w jednym miejscu, a członkinie zespołu mogą sprawnie i szybko komunikować się między sobą.

Synergia

Pojęcie to, znane w dużych korporacjach, ma również zastosowanie w przypadku agencji wirtualnych asystentek. Poszczególne osoby z zespołu współpracują, pomagają sobie nawzajem i wspierają. Dzięki temu ich praca przynosi więcej wartości, niż gdyby każda z nich pracowała samodzielnie.

Co da Ci agencja wirtualnych asystentek, a samodzielna asystentka nie będzie w stanie?

agencja wirtualnych asystentek

Z jednej strony samodzielne wirtualne asystentki oferują takie same usługi co agencje wirtualnych asystentek. Jednak nie da się ukryć, że są pewne korzyści, które może przynieść tylko zespół.

Większa dostępność godzinowa

Wirtualne asystentki to niezależne przedsiębiorczynie, które same ustalają swoje godziny pracy. Niektóre z nich pracują w “godzinach biznesowych”, inne popołudniami czy wieczorami. Dzięki temu cały zespół jest dostępny przez wiele godzin każdego dnia. Klient agencji wirtualnych asystentek ma więc większe szanse, że uda mu się skontaktować z kimś z zespołu w przypadku pilnej sytuacji, niż gdyby współpracował tylko z jedną osobą.

Mniej nieprzewidzianych sytuacji

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z agencją wirtualnych asystentek zamiast z samodzielną osobą, możesz czuć się bezpiecznie – nieprzewidziane sytuacje zdarzają się rzadko. Jeśli asystentka zajmująca się Twoimi zadaniami zachoruje, natychmiast zastąpi ją inna, nie musisz szukać nikogo samodzielnie. Urlop Twojej prawej ręki również nie musi spędzać Ci snu z powiek – inna osoba z zespołu przejmie Twoje zadania. W przypadku współpracy z samodzielną asystentką, takie sytuacje mogą okazać się sporym utrudnieniem.

Szerszy zakres specjalizacji

Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, czy pracujesz na etacie (wtedy też możesz skorzystać z pomocy wirtualnej asystentki – przeczytasz o tym tutaj), możesz chcieć oddelegować bardzo zróżnicowane zadania. Jak wiadomo, nie da się być świetnym we wszystkim. Agencja wirtualnych asystentek składa się z kilku osób, z których każda może mieć inny zakres specjalizacji. Kiedy decydujesz się na współpracę z agencją, nie musisz szukać osobnych specjalistów do każdego z Twoich zadań. Zespół da sobie radę.

Choć na początku decyzja, czy podjąć współpracę z agencją wirtualnych asystentek, czy z samodzielną asystentką, może wydawać się trudna, myślę, że po przeczytaniu tego artykułu będzie Ci łatwiej wybrać optymalne dla Ciebie rozwiązanie.

Tworzysz nową, niewielką markę? Masz niski budżet i niewiele zadań do oddelegowania? Albo wręcz przeciwnie – masz dużo zadań tego samego typu i potrzebujesz wsparcia od osoby, która nie będzie miała innych klientów poza Tobą? Prawdopodobnie zdecydujesz się na samodzielną asystentkę.

A może zarządzasz sporą firmą? Potrzebujesz wsparcia przy licznych i zróżnicowanych zadaniach? Nie chcesz ryzykować przerwania ciągłości współpracy przez chorobę czy urlop asystentki? Wolisz mieć większą szansę na pomoc w nietypowych godzinach? Jeśli tak, skontaktuj się z nami, ponieważ idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie współpraca z agencją wirtualnych asystentek. Możesz nam zaufać – przeczytaj opinie zadowolonych klientów.

freebie zadania dla wirtualnej asystentki

Sprawdź też...