Wyobraź sobie mówcę, którego ciężko dosłyszeć nawet w pierwszych rzędach. Jego postawa jest przygarbiona, a on mimo wzroku ciągle wbitego w podłogę nieustannie potyka się o kable i własne nogi. Mało tego, sprzęt wciąż robi psikusy, a przemawiający nie ma pojęcia jak sobie z tym poradzić. Czy mimo bogatej merytorycznie treści wykładu ta osoba zyska Twoje zaufanie i ocenisz występ jako bardzo dobry? A co jeśli tę samą treść zaprezentuje osoba pewna siebie, świetnie przygotowana do wystąpienia, która potrafi swobodnie mówić i porwać publiczność? Dziś przedstawiamy kilka pomocnych rad oraz checklistę, która znacznie ułatwi wystąpienia.
Po pierwsze – ćwicz
Wykorzystaj każdą okazję do wystąpień publicznych oraz do uważnego słuchania i obserwowania innych mówców. Co mógłbyś poprawić w swoim wystąpieniu? Jakie wrażenia odniosłeś podczas przemówień innych osób? Pamiętaj, że nawet jeśli masz naturalny talent i lubisz wystąpienia publicznie, to dobrzy mówcy opierają się na doświadczeniu, które ciągle budują podczas kolejnych wystąpień. Jeśli wśród publiczności jest osoba, którą znasz i możesz na nią liczyć, po występie poproś o krótki feedback i weź pod uwagę otrzymane wskazówki. Jeśli masz taką możliwość, nagraj próby lub nawet sam występ i później go przeanalizuj. Czy mówisz wystarczająco głośno i wyraźnie? Czy wyglądasz na osobę otwartą i pozytywnie nastawioną do ludzi? Jak zachowujesz się w niespodziewanych sytuacjach, czy twoja twarz nie wyraża zniecierpliwienia lub złości?
Po drugie – zrób próbę generalną
Kiedy już opracujesz wszystkie potrzebne materiały i to, co chcesz przekazać, poświęć jeszcze trochę czasu na próbę dzień lub dwa przed planowanym wystąpieniem. Użyj sprzętu, który planujesz wykorzystać podczas prezentacji, zmierz swój czas. Jeśli zauważysz jakieś niedociągnięcia, wciąż masz szanse nad nimi popracować. Nauczysz się kontrolować czas. Przed samym występem pojaw się jak najwcześniej, żeby sprawdzić akustykę sali, przygotować mikrofon i materiały. Dzięki temu unikniesz niemiłych niespodzianek podczas samego występu i zyskasz większą pewność siebie. Istnieje jeszcze jedna zaleta bycia pierwszym na miejscu. Możesz przywitać wchodzących słuchaczy, być może zamienić kilka słów, dzięki czemu zyskasz ich przychylność i znajome twarze wśród publiczności.
Po trzecie – zbuduj pewność siebie
Załóż eleganckie ubrania, w których jednocześnie czujesz się komfortowo i dodają Ci pewności siebie. Tego dnia nie eksperymentuj z nowymi stylizacjami, mocnymi kolorami, wzorami czy dużą biżuterią, które mogą być nieudane i niepotrzebnie rozproszą słuchaczy. Niech to będzie prosty, ale przemyślany strój.
Staraj się wyglądać na pewnego, nawet jeśli stres zjada Cię od samego początku. Nikt nie uwierzy w to, co chcesz przekazać, jeśli Ty sam w to nie wierzysz. Nie zaczynaj mówić, dopóki nie zajmiesz swojego miejsca. Często ze stresu ludzie mówią za dużo, za szybko i w nieodpowiednim momencie. Wejdź spokojnie na scenę, weź głęboki wdech i znajdź swoje miejsce. Nie spiesz się i nie pozwól, aby Twoje słowa wyprzedzały myśli. Nie bój się kilkusekundowych przerw. Niepewni ludzie robią wszystko, żeby tylko uniknąć ciszy. Pewni siebie mówcy stosują ten zabieg do budowania napięcia, przy okazji zyskując kilka sekund na zebranie myśli.
Po czwarte – występ
Pomyśl, jak ważny jest pierwszy rozdział w książce. Jeśli Cię nie zaciekawi bardzo prawdopodobne, że ją odłożysz. Swoją prezentację zacznij od anegdoty, zaskakujących statystyk, historii z Twojego życia. To zainteresuje publiczność, pokaże Twoje osobiste zaangażowanie i nawet jeśli słuchacze początkowo nie byli zainteresowani tematem, to tym sposobem na pewno przyciągniesz ich uwagę.
Podczas całego występu postaraj się utrzymać kontakt wzrokowy z publicznością. Na początku może to być trudne, jednak to niezbędny i bardzo efektowny element. Możesz spróbować patrzeć na konkretną osobę przez całe zdanie. Kiedy skończysz, przenieś wzrok na inną osobę i znów poświęć jej uwagę.
Zwróć uwagę na mowę ciała. Może zdradzić nie tylko stres, ale też wiele innych emocji, które są odczytywane przez odbiorców nawet podświadomie.
O mowie ciała dowiesz się więcej z naszego artykułu Mowa ciała podczas spotkań
Podczas występu nie analizuj na bieżąco tego, co już powiedziałeś. Nawet jeśli zdarzy Ci się przejęzyczenie lub coś pójdzie nie tak, jak planowałeś, nie myśl o tym. Prawdopodobnie większość Twoich słuchaczy tego nie zauważyła. Skup się na tym co teraz.
Jeśli używasz slajdów, upewnij się, że nie są przeładowane treścią, którą po prostu czytasz. Jeśli będą zawierały dużo tekstu, publiczność skupi się na czytaniu zamiast na słuchaniu Ciebie. Zamiast tego na slajdzie umieść kilka kluczowych punktów, wykres lub diagram, który zobrazuje to, co Ty mówisz.
Bez względu na to czy jesteś urodzonym mówcą, czy do tej pory wystąpienia publiczne były stresującym wydarzeniem, dzięki ćwiczeniom i stosowaniu się do prostych zasad masz szansę porwać publiczność ciekawym występem, na którym skorzystasz zarówno Ty jak i słuchacze.