Aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, masz 11 sekund. Tylko tyle i aż tyle. Po tym czasie nowo poznana osoba może uznać Cię za kogoś wiarygodnego, godnego zaufania lub też za osobę niepewną i wycofaną. Mowa ciała bywa kluczowa w kontekście spotkań biznesowych czy negocjacji, bo, mimo że nie wszyscy potrafimy określić konkretne ruchy rozmówcy, to nasza podświadomość świetnie odczytuje te sygnały. Jedynie 7% informacji dociera do rozmówcy dzięki wypowiadanym przez nas słowom, 38% poprzez intonację, natomiast 55% przez mowę ciała. Jak pokazać się od najlepszej strony i mimo tremy nie wyglądać na zestresowanego i niepewnego?
Postawa ciała kluczem do sukcesu
Postawa ciała jest fundamentem komunikacji niewerbalnej. Poprzez sposób stania, poruszania się wysyłamy mnóstwo sygnałów do obserwujących nas osób. Przygarbiona postawa z opuszczoną głową i wzrokiem wbitym w podłogę zdradza niepewność i brak wiary we własne możliwości. Natomiast wyprostowana sylwetka, pewny krok, i lekki, szczery uśmiech zwiastują pewną siebie osobę na odpowiednim stanowisku. Uważaj jednak żeby podbródek nie był zbyt wysoko uniesiony, ponieważ to ukazuje zarozumiałość i arogancję, która skutecznie odstrasza.
Kiedy Twój rozmówca mówi, lekko pochyl się w stronę na znak, że uważnie go słuchasz. Natomiast jeśli to Ty mówisz, stój prosto, z otwartą postawą. Nie krzyżuj ramion na piersiach, rozmówca może to odebrać jako sygnał, że nie jesteś zainteresowany rozmową z nim.
Utrzymuj kontakt wzrokowy
Jeżeli chcesz, aby Twój partner myślał o Tobie jako o osobie pewnej siebie, staraj się podtrzymać kontakt wzrokowy. Rozmówca, który od początku spotkania pogodnie i z zainteresowaniem patrzy prosto w oczy, zdecydowanie zostanie odebrany jako szczery. Pamiętaj jednak, że we wszystkim trzeba zachować umiar i zbyt świdrujące, nieprzerwane spojrzenie może wzbudzić u rozmówcy poczucie dyskomfortu i zakłopotania.
Moc jest w Twoich rękach
Wiesz już, że utrzymanie kontaktu wzrokowego podczas powitania jest bardzo istotne. Kluczową sprawą jest jednak uścisk dłoni. Sprawa wydaje się banalna, ale gest uścisku dłoni na powitanie czy przypieczętowanie kontraktu funkcjonuje od wieków i od zawsze miał ogromną wagę. Różnice kulturowe mają wpływ na sposób powitania, ale nawet w krajach takich jak Japonia, gdzie tradycyjnym powitaniem jest ukłon i Tajlandia, gdzie stosuje się gest wai, w którym dłonie składa się jak do modlitwy, współczesny uścisk dłoni jest coraz powszechniejszy. Mimo to, wielu z nas podaje wiotką dłoń, która świadczy o naszej słabości, lub przeciwnie, stosuje zbyt mocny uścisk, który zostanie odebrany jako agresywny. Wyobraź sobie, że właśnie witasz się z najważniejszym człowiekiem na świecie, na którego spotkanie czekałeś od bardzo dawna, a teraz rozpiera Cię radość. Uścisk jest pewny, ale nie zbyt mocny. Podczas uścisku delikatne dotknięcie czyjegoś łokcia lewą ręką może wywołać silny efekt i trzykrotnie zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie tego, na czym Ci zależy.
Zwróć uwagę na gesty dłoni podczas prezentacji. Dłoń zwrócona wnętrzem do rozmówcy okazuje szczerość. Kiedy ktoś chce coś ukryć, będzie próbował schować dłonie w kieszeniach lub za plecami. Oczywiście nie jest to jedyna oznaka kłamstwa, ale daje Ci sygnał, żeby mieć się na baczności. Dłoń zaciśnięta w pięść z uniesionym palcem wskazującym wskazuje na apodyktyczność i agresję, a słuchacze mogą odnieść skrajnie negatywne wrażenie. Jeżeli masz nawyk wystawiania palca wskazującego, wypróbuj gest z dłonią otwartą do góry, a przekonasz się, że atmosfera wokół się uspokoi i będziesz miał bardziej pozytywny wpływ na innych.
„Jak Cię widzą, tak Cię piszą”
Wszyscy wiemy, że wygląd nie odzwierciedla naszej osobowości ani możliwości. Jednak stare przysłowie mówiące „jak Cię widzą, tak Cię piszą” zawiera w sobie sporo prawdy i nie jesteśmy w stanie oprzeć się ocenianiu innych osób przez pryzmat wyglądu. Osobom atrakcyjnym i zadbanym automatycznie przypisujemy pozytywne cechy charakteru. Jest to świetna okazja, aby obrócić to na naszą korzyść. Wystarczy, że starannie dobierzesz strój do okazji oraz zadbasz, aby włosy, cera i paznokcie wyglądały schludnie.
Jak widzisz, odpowiednia mowa ciała i wygląd może zmienić sposób, w jaki jesteśmy postrzegani i pomóc nam w odniesieniu sukcesu podczas negocjacji. Przed spotkaniem z partnerem biznesowym wywodzącym się z innego kraju koniecznie zorientuj się jakie zasady panują w jego kulturze. Pamiętaj też, że trzeba znaleźć złoty środek. Twoja postawa i gesty powinny być naturalne i wzbudzać zaufanie. Nie bądź spięty i nie staraj się usilnie kontrolować każdego ruchu. Spróbuj przećwiczyć uścisk dłoni i spędź przed lustrem kilka minut, zwracając uwagę na swoją postawę oraz mimikę. Spokój, zainteresowanie i otwartość będą od Ciebie emanować, a Ty z pewnością odniesiesz sukces.