Menu Zamknij

Co zrobić, kiedy masz 15 minut na naukę w ciągu dnia

Kilkanaście minut dziennie – wydaje się, że to mało czasu. Nic bardziej mylnego. Obecnie każda wolna chwila wykorzystana w sposób produktywny jest na wagę złota. Jesteś zabiegany, poświęcasz na rozwój firmy lub ważnego projektu cały swój wolny czas? Z pewnością ciężko wygospodarować Ci dłuższy moment na naukę. Nie musisz załamywać rąk. Nawet w kwadrans można nabyć wiele nowych umiejętności, które pomogą nam w rozwoju. Krótkie, jednak regularne aktywności mogą okazać się bardzo skuteczne.

Warto wykorzystać każdą wolną chwilę na przyswojenie wiedzy, która przyda się nam na każdym etapie prowadzonego przez nas biznesu, a często także w przyszłych współpracach. W VAssistance mamy doświadczenie w szybkiej nauce nowych rzeczy. Poniżej znajduje się lista umiejętności, które możesz codziennie szlifować, mając zaledwie 15 minut na naukę w ciągu dnia. 

Czego można uczyć się przez 15 minut dziennie?

Poniżej znajduje się kilka pomysłów na rozwój, na które warto poświęcić kwadrans dziennie.

Nauka języków obcych

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na oglądanie filmów czy przerabianie wielogodzinnych kursów – istnieje sporo aplikacji (darmowych lub płatnych), które pomagają w nauce języków. Przybierają one interaktywną formę i są proste w obsłudze. Często musisz tylko klikać w odpowiedniej kolejności w pojawiające się na ekranie smartfona wyrazy. Poznajesz tym samym zarówno gramatykę, wymowę, jak i masz możliwość sprawdzić się w rozumieniu ze słuchu. W ten sposób nawet w kilka minut jesteś w stanie poćwiczyć język obcy – chociażby powtórzyć słownictwo i wybrane wyrażenia. Niektóre aplikacje umożliwiają także konwersacje z native speakerami.

15 minut na naukę

Najpopularniejsze aplikacje językowe 

Oto 7 świetnych aplikacji do nauki języków obcych:

Duolingo

Powstało w 2011 roku. Posiada ponad 500 milionów zarejestrowanych użytkowników z całego świata. Można używać go na komputerach oraz urządzeniach z systemami Android czy iOS. Posiada wersję bezpłatną oraz płatną (jej ceny rozpoczynają się od 6,99 dolarów za miesiąc). Istnieje możliwość nauki 43 języków obcych

Misją twórców było stworzenie darmowej aplikacji do nauki języków, a co za tym idzie promowanie znajomości języków obcych wśród osób anglojęzycznych. To pewnego rodzaju gra. Ćwiczenia na ekranie głównym są uporządkowane od podstawowych po bardziej zaawansowane. Na starcie mamy 5 „żyć”. Odblokowujemy kolejne poziomy poprzez rozwiązywanie krótkich testów, na które składają się różnego rodzaju zadania. Należy, chociażby ułożyć w poprawnej kolejności zdania, wskazać prawidłowe znaczenie słowa, poprawnie wymówić zdanie w języku obcym czy zapisać usłyszane wyrazy. Jeśli popełnimy błąd – tracimy „życie”, które wraca do nas po 5 godzinach. 

Busuu

Powstało w 2008 roku. Posiada ponad 120 milionów zarejestrowanych użytkowników z całego świata. Można używać go na komputerach oraz urządzeniach z systemami Android czy iOS. Posiada wersję bezpłatną oraz płatną, której ceny rozpoczynają się od 9,75 zł miesięcznie. Istnieje możliwość nauki 14 języków obcych. Co ciekawe, nazwa aplikacji  Busuu to również zagrożony wymarciem język, który wywodzi się z Kamerunu. 

Busuu umożliwia naukę języków obcych we własnym tempie poprzez stworzenie spersonalizowanego planu nauki zawierającego także powtórki dla utrwalenia wiedzy. Kursy obejmują poziomy językowe od A1 do B2. Każdy z nich jest podzielony na różne ćwiczenia, które dotyczą 150 najważniejszych tematów życia codziennego. Użytkownicy mogą korzystać z materiałów takich jak dialogi, dokumenty PDF oraz listy słówek, wyrażeń, zdań, podcasty. Dostępny jest także videochat pozwalający na łączenie się z użytkownikami i rozmowę w danym języku obcym. Aplikacja świetnie sprawdza się, gdy mamy maksymalnie 15 minut na naukę w ciągu naszego dnia pracy.

Memrise

Powstało w 2010 roku. Posiada ponad 55 milionów zarejestrowanych użytkowników z całego świata. Można używać go na komputerach oraz urządzeniach z systemami Android, iOS. Posiada wersję bezpłatną oraz płatną, której ceny rozpoczynają się od 8,99 dolarów miesięcznie. Istnieje możliwość nauki 23 języków obcych.

Strona umożliwia naukę poprzez fiszki – powtarzanie informacji w odpowiednich odstępach czasu dla zwiększenia łatwości i szybkości zapamiętywania. Użytkownicy mają dostęp do bazy tysięcy słówek lub nawet całych zwrotów. Wiele z nich posiada opcję audio, dzięki czemu możemy usłyszeć dane słowo, oraz obrazki – dla łatwiejszego skojarzenia danego wyrażenia. System powtórek opiera się na metodzie spaced repetition – oznacza to „powtarzanie w odstępach”. Mamy dostęp do quizów dotyczących słówek. Za każdym razem należy wskazać prawidłowe znaczenie spośród czterech opcji do wyboru. Jeśli na zadane pytanie odpowiesz dobrze, aplikacja to zapamięta. Wbudowany w Memrise algorytm po raz kolejny pokaże ci dane słowo dopiero wówczas, kiedy uzna, że możesz zacząć je zapominać. W zależności od powtarzania danej frazy i popełniania błędów – będzie to od kilku godzin do nawet 180 dni. 

Mondly

Powstało w 2014 roku. Posiada ponad 100 milionów zarejestrowanych użytkowników z całego świata. Można używać go na komputerach oraz urządzeniach z systemami Android, iOS. Posiada wersję bezpłatną oraz płatną, której ceny rozpoczynają się od 9,99 dolarów miesięcznie. Istnieje możliwość nauki 41 języków obcych, w tym m.in. perski (farsi), tajski, afrikaans, słowacki, tagalski i urdu.

Pomaga w nauce języków obcych przy użyciu innowacyjnych metod opierających się na edukacji VR. Mondly łączy naukę słownictwa i zwrotów z najnowocześniejszymi technologiami dostępnymi na rynku. Jedną z opcji aplikacji jest MondlyAR – awatar „nauczyciela”, który angażuje użytkownika w rozmowy i udziela natychmiastowej informacji zwrotnej na temat wymowy za pomocą technologii chatbota. Zapewnia szybką informację zwrotną, prawidłową wymowę oraz funkcje gramatyczne i tabele koniugacji. Działanie aplikacji jest ukierunkowane na naukę mówienia. Jeśli masz jedynie 15 minut na naukę w ciągu dnia, to sprawdzi się świetnie.

eTutor

Powstał w 2008 roku. Posiada prawie 2 miliony zarejestrowanych użytkowników. Można używać go na komputerach oraz urządzeniach z systemami Android, iOS. Posiada wersję bezpłatną oraz płatną, której ceny rozpoczynają się od 18,71 zł miesięcznie. Istnieje możliwość nauki 5 języków obcych (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski). 

Podczas lekcji na platformie nauczysz się przydatnego słownictwa podzielonego na rozmaite kategorie, poznasz gramatykę i sprawdzisz wiedzę w grach językowych, które łączą zabawę z nauką. eTutor jest częścią LangMedia, które posiada także najpopularniejszy słownik polsko-angielski i angielsko-polski – Diki.pl

Babbel

Powstał w 2008 roku. Posiada ponad 10 milionów zarejestrowanych użytkowników z całego świata. Można używać go na komputerach oraz urządzeniach z systemami Android, iOS. Posiada wersję płatną, której ceny rozpoczynają się od 19,99 zł miesięcznie. Platforma oferuje 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Jest on jednak dostępny wyłącznie w aplikacji mobilnej. Istnieje możliwość nauki 5 języków obcych: niemieckiego, angielskiego, francuskiego, włoskiego oraz hiszpańskiego. 

Słowo Babbel pochodzi z języka hebrajskiego (bālal) i oznacza zamieszanie lub pomieszanie słów. Platforma oferuje lekcje dotyczące gramatyki oraz słownictwa, w tym idiomów i powiedzeń. Posiada oryginalne treści edukacyjne opracowywane przez zespół ponad 100 nauczycieli i lingwistów. Występują kursy dla osób o różnych poziomach zaawansowania oraz skierowane do określonej grupy odbiorców, np. „PR English” lub „Marketing English”.

Preply

Aplikacja powstała w 2012 roku. Pozwala znaleźć korepetytorów do nauki na odległość. Posiada bazę ponad 32 000 doświadczonych lektorów o ponad 200 narodowościach. Można używać jej na komputerach oraz urządzeniach z systemami Android, iOS. Nie posiada darmowej wersji. Lekcje zaczynają się już od kilkunastu złotych za 45 minut nauki. Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej lekcji próbnej. Oferuje 50 języków obcych do wyboru. 

Aplikacja jest ukierunkowana na mówienie. Oferuje indywidualne korepetycje lub kursy grupowe, dzięki którym ćwiczymy umiejętności językowe poprzez konwersacje wideo. Preply umożliwia wybór własnego instruktora w oparciu o nasze preferencje, np. cenę, dostępność, cele nauki. Nauczyciele podzieleni są na języki i kraje. Profil każdego z nich zawiera informacje na temat wykształcenia czy zawodu. Oprócz języków obcych jest możliwość nauki innych przedmiotów, np. biologii, matematyki, chemii. 

Nauka z książek i prasy tematycznej

Tradycyjne metody nauki, takie jak czytanie książek, prawdopodobnie nigdy nie odejdą do lamusa. Przez 15 minut dziennie można poprzeglądać także magazyny branżowe: dowiedzieć się o nowinkach technologicznych, nadchodzących trendach, specyfice działania sprzętów i maszyn, a nawet odwiedzić blogi tematyczne o interesujących nas zagadnieniach. Prasa tematyczna zazwyczaj wydawana jest w określonych odstępach czasu. Zarówno na polskim, jak i światowym rynku wydawniczym znajdziemy wiele ciekawych pozycji, które warto znać, aby być na bieżąco z kwestiami dotyczącymi naszej branży. Poświęć więc kwadrans każdego dnia na czytanie. Dobrze decydować się na tytuły związane ze specyfiką działania naszej firmy lub zainteresowaniami, a także rozwojem zawodowym, biznesem, przedsiębiorczością. Jeśli nie jesteś fanem papierowych wydań – możesz pobrać książkę na czytnik, tablet, a nawet telefon. 

Przygotowanie się do wystąpienia publicznego

Czeka Cię ważna prezentacja lub przemówienie? Potrzebujesz utrwalenia wiedzy, którą niedługo zaprezentujesz podczas spotkania biznesowego z inwestorami lub w czasie meetingu ze swoim zespołem? Przysłowiowy kwadrans to niezbyt wiele czasu, ale pozwoli przyswoić najważniejsze fragmenty wypowiedzi, przejrzeć notatki i dopracować przemowę, a nawet nanieść drobne poprawki w przygotowanej pod spotkanie prezentacji. Regularność to klucz do sukcesu. Na tydzień przed wydarzeniem warto przeznaczyć 15 minut każdego dnia na powtórki, zapoznanie się z najważniejszymi wynikami badań, analizami itd. Pomocne do odmierzania czasu są różne techniki efektywnej nauki, takie jak Pomodoro.

15 minut na naukę

Książki na temat prezentacji i wystąpień publicznych / szlifowania umiejętności komunikacyjnych:

Praca nad publicznymi wypowiedziami, ćwiczenie pewności siebie, opanowaniem stresu to kluczowe umiejętności miękkie, szczególnie kiedy współpracuje się na co dzień z dużą grupą osób czy prowadzi własny biznes. Nawet rozmowa „z samym sobą” może okazać się efektywna. Przydaje się wygłaszanie monologów w pamięci, improwizacje na różne tematy związane z branżą, w której się pracuje lub z naszym hobby czy zainteresowaniami. 

Zdobywanie wiedzy na platformach kursowych

Obecnie istnieje wiele popularnych platform, które oferują ciekawe kursy w wielu dziedzinach. Często szkolenia są podzielone na krótkie moduły, z którymi można się zapoznać w maksymalnie kilkanaście minut. Są to wszelkiego rodzaju prezentacje, filmy instruktażowe, a często także testy utrwalające przyswojoną przez kursanta wiedzę.

15 minut na naukę

Bezpłatne:

  • NAVOICA – platforma edukacyjna należąca do Ministerstwa Edukacji i Nauki, rozwijana przez Państwowy Instytut Badawczy. Znajduje się tam ponad 200 kursów o różnym poziomie trudności, przygotowanych przez różne uczelnie, chociażby związanych z nauką programowania, biznesu i zarządzania, czy rozwoju osobistego. 
  • Google Internetowe Rewolucje – baza darmowych kursów Google, które dotyczą przede wszystkim tematów związanych z możliwością wykorzystania Internetu w biznesie.
  • Google – Umiejetności Jutra – darmowy program nauki powstały przy współpracy Google i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Trwa 8 tygodni i kończy się egzaminem online. Posiada ograniczoną liczbę miejsc. Składa się z kilkudziesięciu krótkich kursów prowadzonych przez ponad 30 czołowych ekspertów i ekspertek w kraju związanych z branżą marketingu i reklamy oraz social mediów.
  • Strony takie jak PARP, PFR – zawierają wartościowe treści z wielu dziedzin, na przykład finanse i bankowość, informatyka i telekomunikacja, biznes, prawo i administracja.

Istnieje także wiele płatnych platform z kursami z różnych dziedzin. Za niewielką opłatą (od kilkudziesięciu do maksymalnie kilkuset złotych) mamy dostęp do bazy wielu szkoleń autorstwa ekspertów z wielu różnych dziedzin. Znajdziemy tam zarówno kursy języków obcych, projektowania stron internetowych, jak i programowania, czy grafiki – możliwości wyboru jest sporo. Oto kilka przykładów:

Oglądanie filmów tematycznych i tutoriali na YouTube

YouTube to świetne źródło wiedzy na wiele tematów i zagadnień z różnych dziedzin – od lifestylowych (np. z zakresu DIY, nauki gotowania), po biznesowe (marketing, prowadzenia biznesu), a nawet kwestie techniczne (obsługa specjalistycznych programów i  aplikacji). Każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele materiałów to krótkie, kilkunastominutowe filmy. Umożliwiają one efektywną naukę o każdej porze – wieczorem, przed pójściem spać, z samego rana, przed rozpoczęciem pracy, albo w każdej wolnej chwili, którą uda się nam wygospodarować w ciągu dnia. Wszystko zależy od tego, jaką ilością czasu dysponujemy.

15 minut na naukę

Możesz także obejrzeć powtórkę interesującego Cię webinaru. Zazwyczaj twórcy udostępniają nagrane wideo dla osób zapisanych na listę mailingową danego wydarzenia. Można więc zapoznać się z nim w wolnej chwili. Jeżeli twój czas jest ograniczony – podziel webinar na mniejsze, kilkunastominutowe części.

Jeśli jesteś zainteresowany branżą IT oraz programowaniem, które są naszymi ulubionymi jeśli chodzi o współprace z klientami – poniżej znajduje się kilka propozycji kanałów na YouTube poruszających te zagadnienia: 

Ćwiczenie pamięci i uwagi

Pamięć warto ćwiczyć zawsze, szczególnie kiedy w swojej branży nieustannie mamy do zapamiętania wiele nowych informacji. Obecnie szybka nauka nowych umiejętności jest jedną z najbardziej pożądanych cech w biznesie. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że to kluczowa umiejętność pomagająca podnieść kwalifikacje zawodowe i wpływająca na atrakcyjność pracownika na rynku pracy. Nawet 15 minut dziennie wystarczy, aby odbyć trening pamięci. Istnieje sporo aplikacji, które mogą w tym pomóc. Często są to różnego rodzaju gry, quizy, a nawet sudoku, które pobudzają pracę naszego mózgu i skupiają się na rozwijaniu kreatywności. Kiedy regularnie korzystamy z tego typu programów, nasz umysł działa sprawniej, ponieważ zadania wymagają od nas logicznego myślenia. 

Popularne aplikacje do ćwiczenia pamięci i uwagi:

Mając zaledwie 15 minut na naukę dziennie można nabyć wiele przydatnych umiejętności. Warto rozważyć praktykę języków obcych poprzez aplikacje, ćwiczenia pamięci, różnego rodzaju szkolenia czy czytanie książek. W VAssistance w wolnym czasie chętnie uczymy się nowych rzeczy. Stawiamy zarówno na szkolenia, jak i pracę nad umiejętnościami interpersonalnymi, aby lepiej komunikować się z naszymi klientami. Kwadrans każdego dnia to wbrew pozorom sporo czasu – w długotrwałej perspektywie pomoże ci nabyć wiele umiejętności i kwalifikacji zawodowych, które wykorzystasz w swoim biznesie. Warto więc przeznaczyć kilka minut dziennie i stać się specjalistą w swojej branży. 

Sprawdź też...